Anthony Joshua mundi Kubrat Pulev në Londër me nokaut në raundin e nëntë.

Boksieri britanik mbrojti kështu titullin e peshave të rënda sipas versioneve IBF, IBO, WBO dhe WBA dhe fitoi ndeshjen e shumëpritur me Tyson Fury për titullin botëror në pesha të rënda, përcjell Korneri.net

Joshua dominoi plotësisht nga sekonda e parë e luftës, dhe në raundin e tretë ai rrëzoi Pulev në dy raste. Bullgari u trondit të dyja herë sa Joshua ktheu shpinën, por gjyqtari nuk e ndaloi luftën. Pulev “mbijetoi” numërimin mbrapsht dhe më pas erdhi në vete në raundin e katërt. Por Joshua boksoi në mënyrë perfekte taktikisht nga raundi në raund dhe pas të shtatës ishte e qartë se Pulev mund ta fitonte luftën vetëm me një nokaut që nuk ishte askund afër.

Joshua kontrolloi luftën dhe e lodhi Pulev të cilin më në fund e rrëzoi në raundin e nëntë. Pulev mbijetoi tre goditje (apërkat). Ai bashkoi tre goditje të tilla që Pulev tepër i mbijetoi, por i katërti e rrëzoi atë. Në kundërshtim me pritjet, Pulev u ngrit kur gjyqtari numëroi pesë, por posa lufta vazhdoi Joshua e goditi atë me një të djathtë shkatërruese dhe bullgari nuk mundi të ngrihej më.

“A jam unë më i miri në botë? Unë jam versioni më i mirë i vetvetes dhe kjo është e vetmja gjë që ka rëndësi. Unë jam gati për luftën tjetër dhe nëse do të jetë ajo me Fury, kështu qoftë. Uroj të gjithëve Gëzuar Krishtlindjen,” tha Joshua në ring pas luftës.

Kjo ishte fitorja e tij e 24-të në karrierë dhe madje edhe nokauti i tij i 22-të. Humbja e vetme në karrierën e tij të shkëlqyer ishte ajo e bujshme kundër Andy Ruiz në New York në qershor të vitit të kaluar, por ai u kundërpërgjigj meksikanit pesë muaj më vonë me një fitore në Arabinë Saudite.

Pulev ishte sfiduesi që Joshua duhej të boksonte kundër dhe ndeshja me Fury tani është plotësisht e sigurt. Data nuk është ende e qartë, por ajo luftë do të ndodhë vitin e ardhshëm. /Korneri.net

Artikulli paraprakThe Latina Girls Trap
Artikulli tjetërPlaçkitet shtëpia e Paolo Rossit, derisa ai varrosej