Barca sonte do të përballet me Juventusin në Torino (20.45) në ndeshjen e parë të çerekfinaleve të Ligës së Kampionëve me qëllim të qartë për të shënuar të paktën një gol dhe, nëse është e mundur, më shumë. Ky është, obsesioni i Luis Enrique dhelojtarët e tij është për të bërë të kundërt e asaj që bënë në Paris në ndeshjen e parë të raundit të dytë. Në Parc des Princes Barca u godit nga ekipi i Unai Emery është 4-0 dhe ishte dënuar për një përmbysje të tillë heroike si ajo që ndodhi në Camp Nou.

Sfida është e madhe për shkak se stadiumi i Juventus nuk njeh humbje që nga gushti i vitit 2015. Në total, 47 ndeshje i pamposhtur ku kane rregjistruar 41 fitore dhe 6 barazime.

Statistikat në Champions për Juventus këtë sezon janë gjithashtu shumë të mira: është i pamposhtur dhe ka pranuar vetëm dy gola në sajë të fuqisë së treshes qendror Bonucci-Barzagli-Chiellini. Suarez do të takohen përsëri pas Kupës së Botës pas kafshimit në vitin 2014.

Artikulli paraprakGjiganti francez u’a “grabit” nga duart mbrojtësin klubeve spanjolle…?
Artikulli tjetërFormacionet zyrtare: Juventus : Barcelona