Basketbollisti i talentuar i Memphis Grizzlies, Ja Morant e ka fituar çmimin e spikatur ”Rookie of the Year” në NBA.

Favoriti për çmimin në fjalë e fitoi atë me 99 nga 100 votat e mundshme dhe për këtë gardiani i Memphis Grizzlies, përfundoi një sezon të shkëlqyeshëm të parë në NBA, duke treguar lojëra fantastike edhe pse nuk arriti që të futej në plej-off me ekipin e tij.

Ja Morant i Memphis Grizzlies është emëruar Rookie i Vitit 2019-20 Kia NBA, njoftoi NBA. Morant është lojtari i dytë që fiton çmimin Rookie of the Year me ekipin e Grizzlies, duke iu bashkuar evropianit Pau Gasol(2001-02).

Morant mori 99 vota në vendin e parë nga një panel global me 100 sportistë dhe transmetues dhe fitoi 498 pikë të përgjithshme. Gardiani i Miami Heat, Kendrick Nunn përfundoi në vendin e dytë me 204 pikë. Basketbollisti i New Orleans Pelicans, Zion Williamson përfundoi në vendin e tretë me 140 pikë.

Votimi u krye bazuar në lojëra të sezonit të rregullt të luajtura deri më 11 Mars. Lojërat e vazhdimit, të cilat u luajtën 30 korrik – 14 gusht si pjesë e rinisjes së sezonit, nuk llogaritën në votimin për çmimin Kia NBA Rookie të Vitit ose çmimet e tjera tradicionale të fundvitit të ligës.

/AsistiOnline.com/

Artikulli paraprakClippers e fillojnë vrullshëm ndaj Denverit
Artikulli tjetërBashkimi konfirmon lajmin e asistit, Daci mbetet tek prizrenaset