Arsenal ka përfunduar në vendin e parë në Grupin A, pasi në vendin e dytë ka përfunduar PSG.

Në fazën tjetër Arsenal do të mund të luaj kundër këtyre skuadrave: Benfica, Bayern Munich, Bayer Leverkusen, Real Madrid, Porto dhe Sevilla.

Ndërsa në anën tjetër Manchester City që ka përfunduar në vendin e dytë në Grupin Grupin C mund të luaj kundër skuadrave: Napoli, Atletico Madrid, MOnaco, Dortmund dhe Juventus.

Shorti për fazën tjetër të Ligës së Kampionëve do të zhvillohet këtë të hënë me 12 dhjetor.

Artikulli paraprakMbyllet faza e grupeve në Ligën e Kampionëve. Ja skuadrat që kaluan tutje
Artikulli tjetërLiga e Kampionëve: Kundërshtarët e mundshëm të Napolit e Juventus