Kroacia barazoi me Turqinë në ndeshjen e parë kaulfikuese për Kampionatin Botëror Rusia 2018. një Turiq e ridisejnuar dhe e dobësuar e nxori një 1-1 në Maksimir, dhe të gjitha kritikat shkuan te përzgjedhësi Ante Cacic, për mënyrën sesi luajti. Me një sulmues Mario Mandzukic i cili luajti shumë dobët dhe u zëvendësua krejt në fund, ishte një nga gabimet e shumta që i bëri njeriu i parë i përfaqësueses

Njëri prej atyre që e kritikoi më së shumti ishte trajneri më i madh kroat, dikur trajneri i Prishtinës, Ciro Blazhevic. Sipas tij Cacic nuk ka kapacitet të drejtojë përfaqësuesen e Kroacisë e cila veç ka kërkar largimin e tij. Ja se çfarë tha Ciro për lojën e Lrocisë dhe në fund përballjen me Kosovën.

“Je favorit, e di se je më i mirë, e ke një gjeneratë fantastike dhe vjen Turqia e dobët dhe pa ide për lojë dhe merr pikë. Logjika të tregon se duhet të luash me dy sulmues. Ai po luan me Mandzukicin e padisponuar si lojë, me një “fantazmë” që e pret topin e cila nuk vjen kurrë. Të gjitha skuadrat më të forta sot luajnë me dy sulmues. Pas një muaji luajmë në Shkodër kundër Kosovës. Me këtë formacion dhe me këtë mënyrë të udhëheqjes të skuadrës nuk do të kalojmë mirë, këtë mbajeni mend” ka përfunduar Blazhevic.

 

 

Artikulli paraprakFIFA: Lojtarët që kanë luajtur për ekipet tjera pas 13 majit, s’mund të luajnë për Kosovën
Artikulli tjetërPrishtina deklasoi Hajvalinë