Mentor Mazrekaj e ka humbur shkëlqimin e dikurshëm dhe për këtë ka mjaftuar vetëm një operacion, i cili do ta linte për pak muaj jashtë fushës së blertë. Ishte parashikuar
që lojtari të rikthehet për Kupat e Europës, por një gjë e tillë nuk ka ndodhur dhe zërat pranë klubit të kuq bëjnë me dije se mesfushori nuk është në preferencat e trajnerit Sormani, i cili ka marrë drejtimin e skuadrës pas mbylljes së sezonit të kaluar.

Burime të besueshme pranë klubit të Partizanit kanë bërë me dije se lojtari prej më shumë se një muaji është duke u stërvitur i vetëm, edhe pse gëzon një formë të mirë dhe është rikuperuar plotësisht.

Një vendim të tillë mësohet ta ketë marrë stafi teknik, ndërsa nuk dihet se kur futbollisti, i cili cilësohet si një prej më të mirëve në krahun e majtë, do të bashkohet me ekipin.

Në lidhje me këtë çështje, klubi i kuq deklaron zyrtarisht se Mazrekaj vazhdon të jetë në fazë rikuperimi, edhe pse koha për një gjë të tillë ka kaluar.

Debutimi – Por që Mazrekaj është gati për të qenë në fushë do të konfirmohet sot, kur lojtari do të “debutojë” për sezonin e ri futbollistik me fanellën e Partizanit. Të njëjtat burime pranë të kuqve kanë bërë me dije se lojtari do të jetë në fushë në miqësoren që skuadra e parë do të zhvillojë në Pezë, ndaj Partizanit B në Pezë.

Trajneri Genc Mahmutaj parashikohet të ketë luksin për të pasur në formacionin e skuadrës së tij mesfushorin, i cili sezonin e shkuar para dëmtimit cilësohej si titullar i padiskutueshëm në ekip.

Kalimi te Partizani B mund të konsiderohet edhe si një formë ndëshkimi për mesfushorin
“rebel” të të kuqve, që ka mbajtur një peshë të madhe në lojën e ekipit pas rikthimit të
skuadrës në Superiore. Ditët e fundit është folur edhe për një largim të mundshëm të tij nga skuadra, por një gjë e tillë është e pamundur, duke qenë se ai vazhdon të jetë nën kontratë. Kështu që, edhe për këtë sezon, mesfushori kosovar, që së fundmi u pajis edhe me pasaportë shqiptare, do të mbetet i kuq.

Artikulli paraprakFinlanda frikësohet: Ka shumë probleme para përballjes me Kosovën
Artikulli tjetërAndi Zeqiri, talenti shqiptar te Juventusi