TURIN, ITALY - OCTOBER 06: Andrea Barzagli of Italy challenges Sergio Ramos of Spain during the FIFA 2018 World Cup Qualifier between Italy and Spain at Juventus Stadium on October 6, 2016 in Turin, Italy. (Photo by Claudio Villa/Getty Images)

Janë zhvilluar nëntë ndeshjet e ditës së sotme në grupet përkatëse, ku disa përfaqësuese kanë dhuruar spektakël dhe të tjera emocione pafund, duke u mbajtur “frymën” deri në sekondën e fundit shumë tifozëve.

e fillojmë nga Islandë – Finlandë, e cila është mbyllur me fitoren e islandezëve vetëm në sekondën e fundit të takimit, pasi pjesa e parë ishte me rezultatin 1-2. Ndërsa Kroacia turpëroi Kosovën në tokën shqiptare.

Përballja më e fortë, ajo mes Italisë dhe Spanjës përfundoi në barazim, po kështu edhe takime të tjera që pak a shumë ishin të parashikuar.

Austria 2 – 2 Walles
Maqedonia 1 – 2 Izrael
Islandë 3 – 2 Finlandë
Irelandë 1 – 0 Gjeorgjia
Itali 1 – 1 Spanjë
Kosovë 0 – 6 Kroacia
Liehtenshtein 0 – 2 Shqipëri
Moldavia 0 – 3 Serbia
Turqi 2 – 2 Ukrainë

Artikulli paraprakShqipëria lidere para Spanjës e Italisë
Artikulli tjetërDe Biasi analizon lojën: Ja përfundimi i tij pas fitorës në Lichtenstein