Serbia u eliminua nga Eurobasketi.

Në fazën e 16-të, Italia bëri lojë të madhe dhe mundi favoritin 94:86. Italia e tronditi Serbinë dy herë në vetëm një vit. Së pari, vitin e kaluar në Beograd, ajo e përjashtoi nga Lojërat në Tokio, dhe tani ajo i dërgoi në shtëpi pas hapit të parë të fazës së eliminimit, shkruan Korneri.net

Serbia hyri më mirë në lojë dhe mbylli 28:20 periudhën e parë. Italia shkurtoi epërsinë në pjesën e dytë dhe shkoi në pjesën e parë me +6 për Serbinë. Italia fitoi çerekun e tretë me katër pikë dhe pakësoi plotësisht deficitin e madh nga mesin e periudhës së dytë.

Në 10 minutat e fundit barazuan dhe më pas Italia luajti si në trans. Një seri e pabesueshme goditjesh nga Italia bëri rezultatin 16:2 dhe pesë minuta deri në fund Italia kryesoi 82:70. Serbia u shpërbë plotësisht në ato momente. Megjithatë, koshat e Jokicit rikthyen shpresën se skuadra e Pesicit mund të rikthehet sërish në lojë. Në katër minuta para përfundimit, Italia ishte 82:74. Kalinic humbi një trepikësh të hapur dhe Melli i shënoi të dyja goditjet për +10. tre minuta para fundit.

Jokic u përpoq shumë, u përpoq të bënte vetë një kthesë, por nuk ia doli. Nga ana tjetër, Melli u tregua i ftohtë nga vija e gjuajtjeve të lira në momentet kyçe dhe e mbajti Italinë në distancë të sigurt.

Në fund as Jokici nuk e duroi dot. Ai humbi një gjuajtje, dhe më pas gaboi në sulm dhe Italia shkoi në +12 për një minutë e 45 sekonda. Kalinic e ktheu Serbinë në -9 me një trepikësh. Lucic kaloi për -7, dhe kishin mbetur edhe 50 sekonda. Ishte aty në fund të lojës. Italia bëri sensacionin më të madh në Eurobasket.

Marco Spissu ishte më efikasi te Italia me 22 pikë, një më shumë se Nicolo Melli, kurse Simone Fantecchio dhe Achille Polonara i shtuan 19 respektivisht 16 pikë.

Te Serbia u dalluan Nikola Jokic me 32 pikë e 13 kërcime dhe Vasilje Micic me 16 pikë.

Në çerekfinale Italia do të takohet me Francën. /Korneri.net

Artikulli paraprakLazio e harroi shpejt humbjen nga Napoli, fitoi me meritë ndaj Veronas
Artikulli tjetërTrepça e nisi fuqishëm edicionin e ri me fitore bindëse ndaj Prizrenit