Si e humbi derbin kundër Feronikelit, cila ka qenë arsyeja e kësaj disfate edhe pse skuadra e tij kishte epërtsinë, dhe cilat janë ambicjet e Drenicës në këtë stinor në Vala Superligën e Kosovës në futboll, foli ekskluzivisht për “Korner.net”, trajneri i Drenicës Afrim Jashari.

“Të them të drejtën faktori kryesor pse lëshuam fitoren nga dora në masë të madhe ishte ndëshkimi me karton të kuq i Azem Bejtës, dalja e të cilit na qiti tërësisht nga sistemi i lojes dhe taktika e parashtruar, për të ju kundërven Feronikelit drejt fitores, por edhe barazimin e kemi menduar si pozitiv. Mendoj se gjygjtari Bajram Gashi pqr mendimin tim ngutshëm ka vepruar kur ka përjashtuar të tre lojtarët duke e prish një derbi dhe duke e tensionuar situatën tek publiku i pranishem i cili ishte në numer të madh. Pra, ne u dëmtuam me largimin e nje mbrojtësi i cili vërtet deri tani ka pas paraqitje te mira, kurse Feronikelit edhe perkunder daljes së sulmuesit Kurtishaj ju lehtesua puna sepse pikërisht aty në atë krah e ka forcen e depertimeve.

jashari

Kjo u pa edhe me vone  kur Feronikeli fal bankës së rezervistëve edhe na denoi me shënimin e golit te dytë. Unë gjithëher punoi dhe besoj në fitore, por përveç kësaj janë edhe disa faktor të cilët vendosin fituesin ne fund. Sido që të jeteë më duhet të them se kemi qenë të hendikepuar pa Merlakun e lënduar dhe Tahirin jo plotësisht të gatshëm për lojë, prandaj me mungesen e repartit sulmues ka qenë e vështire të fitohet me Feronikelin shumë të fortë sidomos fizikisht.

Poashtu një barrë të madhe të humbjes e bartin edhe lojtarët e caktuar të cilët kanë pas detyra të parashtruara gjatë lojes, por që kan deshtuar t’i përmbushin ato kështu që kur të bëhet gjithë kjo rezyme del se fitorja për ne ishte dëshire e madhe ndërsa barazimi na iku, kurse humbja na erdhi si pasojë e gabimit pikërisht nga elementi me i ushtruar në stervitje.

Sa i perket shikueshmërisë mund të them se une ju kam bërë thirrje tifozëve dhe dashamirëve të futbollit që të jenë të pranishem  sa më shumë dhe ashtu ndodhi. Shkallet e stadiumit ishin plot, por për çudi edhe pse u fol për shikueshmeri në disa emisione sportive, asnjëhere nuk u pasqyrua me pamje filmike tribuna e mbushur perplot . Kjo është për çudi pasi që në këtë xhiro mendoj se pikërisht ishte numri më i madh në Vala Superligën e Kosoves.

Ndërsa, cili është qëllimi i KF.Drenica  sivjet, unë ju them se në këtë fillim stinori e nisëm shumë mirë, por me lëndimin e dy sulmuesve të themi kryesor normal se erdhi në shprehje edhe rënia në lojën tonë. Nëse gjërat shkojnë ashtu siç i kemi paraparë duke u nisur nga fondi i lojtarëve, gjendja shëndetësore e tyre, faza përgaditore, komponimi i ekipit si dhe gjendja stabile financiare, përkrahja e tifozëve “ Shqiponjat e zeza,” dhe puna e përkushtuar e të gjithë neve shtabit dhe lojtarëve, besoj që edhe pse është herët të flitet, qëllimi ynë është arritja në mesin e pesë ekipeve më të mira dhe Kupa e Kosovës”, përfundoi deklaratën e tij të gjatë Afrim Jashari.

drenica

 

 

Artikulli paraprakLiridon Kukaj flet ekskluzivisht për Korneri.net, rreth derbit të madh kundër Feronikelit
Artikulli tjetërHazard: Conte është i çmendur