Një tjetër futbollist shqiptar i bashkohet futbollit italian, me shpresën për të shpërthyer në klubin ku kanë gjetur hapësira shumë futbollistë shqiptarë. Bëhet fjalë për sulmuesin e talentuar të përfaqësueses U-19, Progon Maloku, i cili është larguar nga akademia e Bayern Munchen, për të shkuar te Lazio, në Serinë A.

Futbollisti është rritur në akademinë e klubit bavarez, por me sa duket është tërhequr nga një ofertë që i ka ardhur nga Italia, aty ku ai la shenjë me pjesëmarrjen në turneun “Roma Caput Mundi” dhe ku Igli Tare u vu në lëvizje për të siguruar lojtarin shqiptar. Maloku, i cili është shpallur Kampion në Bundesligën U-17 me Bayern Munchen, prej pak ditësh është transferuar në Itali, duke iu bashkuar akademisë së njohur të klubit italian ku do të stërvitet me të rinjtë edhe pse është vetëm 17 vjeç.

Maloku luan në sulm, si në qendër, ashtu edhe në krahë, ndërsa ka marrë që tani vlerësimet më të larta nga specialistët e futbollit në Itali të cilët mendojnë se Lazio ka afruar nëj element shumë cilësor për të ardhmen.

/Panorama Sport

Artikulli paraprakDe Laurentis e “paloj” agjentin Raiola
Artikulli tjetërXhaka konfirmon kthimin në Kombëtare: Pres me padurim që t’i bashkohem ekipit