Nicola Rizzoli nuk do të referoj më. Pas 15 viteve në Serie A dhe finales së botërorit më 2014, ish gjyqtari nga tani do të jetë drejtues i gjyqtarëve në futbollin italian.
Gjyqtari i cili konsiderohej më i mirë në botë, ka debutuar në elitën e futbollit italian më 2002, ndërsa nga tash ai do të merr postin e Domenico Messina, shkruan Korneri.net.

Kështu, mbyllet një karrierë e gjatë e gjyqtarit ndërkombëtarë i cili për herë të parë referoi më 2007 n garat ndrkombtare, ndërsa ishte njeriu i ndeshjes edhe në finalen e vitit 2013.
Ndeshja e tij e fundit ishte Bosnja-Greqia.
Është interesant të theksohet se muajin e kaluar Rizzoli pati deklaruar se nuk e ka ndërmend të tërhiqet nga referimi deri sa nuk përfundon botërori Rusia 2018, mirëpo e ndryshoi mendjen.

Ndeshja e tij e parë si gjyqtar ishte më 2002 (Venezia-Perugia 0-2). /Korneri.net

Artikulli paraprakBefasia e orës së fundit: Milan nesër mund ta bëj të vetin edhe fantazistin holandez
Artikulli tjetërMan.United insiston për kroatin, Inter ka gjetur tre zëvendësues