Simone Sozza është gjyqtari që do të drejtojë derbin më të madh lokal në Botë, Inter – Milan, ndeshje e cila do të luhet të shtunën në orën 18:00.

Për herë të parë në histori të këtij derbi, ndeshja do të gjykohet nga një gjyqtar milanez. Di Paolo është emëruar në VAR, ndërsa Piccini do të jetë asistent në VAR. Carboni dhe Giallatini janë anësorët, ndërsa gjyqtari i katërt do të jetë Guida.

36-vjeçari Sozza ka drejtuar Interin tre herë në karrierën e tij, ndeshje të cilat Interi i ka fituar të gjitha. Milanin nga ana tjetër e ka drejtuar dy herë dhe gjithashtu kuqezinjtë i kanë fituar.

Pse Simone Sozza mund të gjykojë Inter-Milan Pavarësisht se ka lindur në Milano, Sozza është pjesë e regjionit Seregno, në provincën e Monza dhe Brianza. Edhe nëse do të kishte zgjedhur regjionin milanez, nga ky vit ai do të ishte ende në gjendje të gjykonte derbin. Në fakt, kufizimi territorial që pengonte gjyqtarët të caktoheshin për ndeshjet me ekipe që i përkasin të njëjtit qytet me regjionin në fjalë, eshte shfuqizuar. Këtë sezon, Daniele Doveri, nga regjoini i Romës, mori drejtimin e ndeshjes Roma- Verona në xhiron e dytë. /Korneri.net

Artikulli paraprakSpikeri zyrtar nuk u lejua të thoshte “Serbia”. Detaje të dramës në ndeshjen Rumani – Kosovë
Artikulli tjetërSigal Prishtina dhe Trepça kanë kaluar në gjysmëfinale të Superkupës së Kosovës në basketboll