SHPËRNDAJE

Lewis Hamilton festoi në Grand Prix të Portugalisë, në pistën Algarve International në Portimao, dhe kështu arriti në fitoren e tij të 92-të në karrierë. Në këtë mënyrë ai kaloi Michael Schumacher në listën e pilotëve me më shumë fitore në histori.

Britaniku festoi përpara shokut të tij të skuadrës Valtteri Bottas, i cili arriti në vijën e finishit në vendin e dytë, ndërsa Max Verstappen ishte i treti në Red Bull.

Dominim total

Charles Leclerc kishte një garë shumë të mirë sipas standardeve të këtij viti në Ferrari dhe fitoi vendin e katërt, ndërsa Pierre Gasly arriti vendin e pestë në AlphaTauri, përpara Carlos Sainz dhe Sergio Perez.

Se sa mbizotërues ishte Hamilton në Algarve, ilustrohet më së miri nga fakti se ai la të gjithë shoferët deri në vendin e katërt pas për një xhiro ose më shumë.

Ai gjithashtu duroi ngërçe

Ai kishte një avantazh prej 25 sekondash ndaj Bottas të vendit të dytë, dhe e kaloi atë në xhiron e 20-të të garës dhe që nga ai moment ai nuk ndalet së ndjekuri deri në fund.

Pasi kaloi Bottas, ai bëri një avantazh të shtatë sekondave në nëntë xhiro dhe tashmë në atë moment pothuajse zgjidhi pyetjen e fituesit, edhe pse tetë xhiro para fundit ai filloi të vuante nga ngërçet. Sidoqoftë, britaniku nuk bëri një gabim, por çoi deri në fund dhe bëri histori. /Korneri.net