Lewis Hamilton është fituesi i një gare dramatike për Grand Prix të Formula 1 në pistën Silverstone.

Ai erdhi te fitorja para tifozëve vendas pasi ai fillimisht ishte pjesë në një përplasje me liderin aktual të klasifikimit të përgjithshëm Max Verstappen (i cili nuk mundi të vazhdonte) në fillimin e garës dhe duhej të denohej  dhjetë sekonda, shkruan Korneri.net

Vendi i dytë shkoi për Charles Leclerc nga Ferrari, ndërsa i treti ishte një tjetër shofer i Mercedes, Valtteri Bottas. Në fillim, Hamilton përfitoi nga hyrja pak më e dobët e Verstappen në garë dhe depërtoi në vendin e parë, të cilin piloti holandez e ktheu shpejt. Kampioni aktual i botës vazhdoi të shtrydhë liderin aktual, dhe në një duel të tensionuar dhe të barabartë, shoferi i Red Bull kaloi më keq.

Kishte kontakt midis dy makinave. Verstappen mbeti pa gomës e djathtë të pasme dhe sfiduesi për titullin e kampionit e përfundoi garën shumë shpejt në një gardh mbrojtës pranë pistës. Hamilton u kthye nga vuajtja e dënimit në vendin e pestë. Të gjithë shoferët atëherë i drejtoi Leclerc përpara Bottas, i cili së shpejti u desh të heqë dorë nga vendi i tij në pistë për kampionin e shtatë fishtë aktual. Para Hamilton ishte vetëm piloti i Ferrarit me një avantazh 3.5 sekondash gjashtë xhiro para fundit të garës.

Sulmi dy xhiro para vijës së finishit ishte i suksesshëm dhe Hamilton regjistroi fitoren e tij të 99-të në karrierë. Me të, ai zvogëloi hendekun pas Verstappen në vetëm tetë pikë (185-177). /Korneri.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here