Lewis Hamilton përfundoi Çmimin e Madh të Rusisë në vendin e tretë pasi u ndëshkua dy herë para garës.

Piloti britanik mori një dënim me kohë prej gjithsej 10 sekondash për shkelje dy herë të udhëzimeve të drejtorit të garave në lidhje me fillimin e ushtrimeve, duke i praktikuar ato në vende të paautorizuara. Kampioni aktual mendon se “penalltia” dënimi është shumë i madh dhe se FIA ​​po përpiqet ta ndalojë atë kur rivalët nuk munden.

“Jam shumë i sigurt se askush nuk mori dy dënime pesë sekondëshe për diçka kaq qesharake. Unë nuk rrezikova askënd, e kam bërë një milion shtigje përgjatë viteve dhe as nuk jam pyetur kurrë për këtë,” tha Hamilton i cili më pas u pyet se ishte dënimi i tepruar.

“Sigurisht që është. Sidoqoftë, ishte e pritshme. Ata po përpiqen të më ndalojnë. Unë duhet të qetësohem, nuk do t’u jap atyre një arsye për të më ndëshkuar. Bolidi ynë kontrollohet tre herë, rregullat ndryshohen në mënyrë që të tjerët të na afrohen dhe garat janë më interesante”.

Hamilton tani ka 10 pikë dënimi për një seri gabimesh, dhe nëse mbledh dy të tjera në tre garat e ardhshme, atij do t’i ndalohet të garojë në një garë.

Britaniku tani kryeson me 205 pikë, Valtteri Bottas i vendit të dytë ka 161 pikë. Hamilton është duke ndjekur titullin e tij të shtatë kampioni, dhe të barazoj  rekordin e Michael Schumacher. Atij gjithashtu i duhet vetëm një fitore më shumë për të barazuar rekordin e Schumacher për numrin e fitoreve të Formula 1. /Korneri.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here