Ndeshja më e madhe e futbollit kroat pas një kohe të gjatë i takoi Hajdukut nga Spliti që mposhti Dinamon në Zagreb 0:2, dhe jo vetëm që festoj triumfin, por njëherësh e largon Dinamon shumë më larg titullit të kampionit sidomos në Rijeka fiton ndeshjen e vetë për të shkuar në +6 pikë dallim.

Derbi i zjarrtë kroat nisi me golin e Ante Erceg pas vetëm 20 minutash lojë, dhe prej këtij momenti ishin vendasit ata që tentuan më shumë për të ardhur të goli i barazimit.
Hajduk luajti mençur dhe me mbrojtje shumë të sigurtë nuk lejoi asnjëherë Dinamon që ta vëjë në pikëpyetje fitoren e tyre e cila u vulos në minutën e 90, kur golin e dytë e shënoi Marko Futacs.

Duhet shtuar se tifozët e Hadukut “Torcida” kallën shumë karriege në stadium, gjest i cili u dënua nga autoritet vendore dhe gjitha mediaumet e atjeshme.

Artikulli paraprakPrishtina fitoi në minutat e fundit ndaj Gjilanit
Artikulli tjetërBayern me pasoja të Champions, barazoi me Mainz, Hamburg në telashe