Erling Haaland, sulmuesi i ri i Manchester Cityt dhe i kombëtares norvegjeze, nënshkroi jo vetëm kontratën e jetës, por edhe për historinë në përgjithësi.

Megjithatë, nuk bëhet fjalë për një kontratë të re me kampionin anglez, në të cilën ai fiton 426 mijë euro në javë, por me një prodhues të pajisjeve sportive. Haaland u zotua të veshë këpucë futbolli Nike për 22.7 milionë euro në vit për dhjetë vitet e ardhshme, përcjell Korneri.net

Haaland zgjodhi prodhuesin amerikan, duke dashur të ndiqte gjurmët e idhullit të tij Ronald Nazario, por ai e kaloi shumë atë. Mediat angleze shkruajnë se është kontrata më e pasur e sponsorizimit në historinë e futbollit. “Me shifrat e tij të golave, ai shënoi jo vetëm të tashmen, por edhe të ardhmen e futbollit. Ai është trashëgimtari i nëntëshes më të mirë dhe një sulmues i gjeneratës së re”, tha Nike për sulmuesin të cilin Transfermarkt e vlerëson 170 milionë euro, dhe të cilin City e solli verën e kaluar për 60 milionë euro.

Haaland që atëherë ka shënuar 42 gola në 37 ndeshje për Cityn. Rezultati i tij total në karrierën e tij profesionale është 198 gola në 242 paraqitje. Haaland tani është kthyer nën kujdesin e Nike në një mënyrë të madhe. Gjiganti amerikan e sponsorizoi që në moshën 14-vjeçare, por Haaland nuk e rinovoi kontratën që përfundoi në janar të vitit të kaluar. Pas kësaj, ai shënoi gola në këpucët e Puma (Ultras), Adidas (X Speedportals), dhe tani bëri një angazhim afatgjatë me Nike.

Kështu ai iu bashkua shoqërisë së Kylian Mbappe, Marcus Rashford, Harry Kane, Kevin De Bruyne dhe Cristiano Ronaldo. /Korneri.net

Artikulli paraprakChelsea përsëritë gabimet, paguan miliona të tjerë
Artikulli tjetërNuk pritej më shumë se një ndeshje pa gola