“Nëse Guardiola fiton Champions League këtë sezon, atëherë unë do të udhëtojë në Angli dhe unë do t’i them në televizion se Pep Guardiola është trajneri më i mirë në botë. Por, nëse City nuk do të fitojë Champions League, atëherë unë shpresoj që Pep do të marrë guximin dhe të pranoj se kishte gabuar kur ka fyer një lojtar të madh si Yaya”, pati thënë menaxheri i lojtarit Yaya Toure, Dimitri Seluk.

Por, kjo deklaratë ka fyer trajnerin e Manchester City, ndëras ka vendosur që Yaya Toure të mos luajë asnjë minutë deri në momentin që menaxheri i tij t’i kërkojë falje klubit. “Kur të ndodhë kërkim falja, Yaya do të jetë pjesë e grupit dhe ai do të ketë të njëjtën mundësi për të luajtur të gjitha ndeshjet. Sepse unë nuk mund të pranoj, si trajner, që çdo agjent të ankohet në media kur lojtari i tij nuk luan”, ka deklaruar Guardiola.

Guardiola kujton të shkuarën e tij, kur të tilla gjëra nuk ndodhnin, ndërsa thekson se menaxherët nuk duhet që të ngatërrohen me punët e tij. “Në kohen time nuk ka pasur kësi gjëra. Por, si duket tani është epokë e re. Unë jam brez i vjetër, dhe agjentët e brezit të vjetër e dinë se lojtarët duhet ta bëjnë punën e vetë, dhe trajnerët të vetin”.

Artikulli paraprakMourinho kërkon Isco-n, Rooney jashtë forme
Artikulli tjetërZyrtare: Shitet klubi i Elbasinit tek anglezët