Një gjë duhet ta pranojmë dhe kuptojmë se një ish lojtarë shumë intelegjent kundër një personi që nuk ka luajtur kurrë futboll në jetën e tij, kur ata vendosin të bëhen trajner, cili mund të dijë më shumë për futbollit.

Guardiola dhe Manchester City shënuan fitoren e parë sezonale ndaj rivalit lokal Manchester United dhe atë në “Old Trafford” me rezultat 1:2, ku të gjitha golat u shënuan në pjesën e parë.

Kevin de Bruyne dhe Kelechi Iheanacho ia dhanë fitoren skuadrës së tyre me golat e shënuar për 36 minuta lojë, kurse vendasit shënuan me anë të Zlatan Ibrahimovic, apo më saktë pas dhuratës së portierit Claudio Bravo që gaboi rëndë. Pjesa e dytë u dominua me posedim nga United, por pa raste shumë të mira për barazim, kurse De Bruyne e qëlloi shtyllën pas kundërsulmit të shpejtë.

Guardiola edhë njëherë e rahaton Mourinhon, këtë herë në fillim të përballjeve në Premier League.

 

 

Artikulli paraprakDerbi i madh është rikthyer në Skoci, por Celtic deklasoi rivalin
Artikulli tjetërJa si mund të blihen biletat për ndeshjet e radhës së Kombëtares, ja kush ka përparsi