Pep Guardiola ka paralajmëruar Liverpoolin se Manchester City do të jetë i gatshëm të nisë një përpjekje për të rikthyer kurorën e Premier League.

Humbja e “citizens” në Chelsea javën e kaluar, e konfirmoi titullin e parë të Liverpool-it pas 30 viteve, me skuadën e Jurgen Klopp që ishte i destinuar ta realizonte këtë triumf të madh muaj më parë, por u shty shkaku i pandemisë Covid-19, përcjell Korneri.net

Guardiola përballet me Klopp në Etihad Stadium të enjten dhe beson se skuadra e tij mund ta ndjekë Liverpoolin shumë më afër kreut sezonin e ardhshëm, apo më saktë edhe ta fitojë edhe njëherë tjetër titulli.

“Ne do të bëjmë më të mirën tonë që Liverpool ta ndiejë presionin tonë sezonin e ardhshëm dhe do të luftojmë për titujtë e ardhshëm, “tha Guardiola.

“Nëse qasja juaj është e saktë, ajo (ruajtja e titullit) nuk duhet të jetë më e vështirë. Kundërshtarët duan të tregojnë se janë gjithashtu të mirë. Në sport duhet ta provosh çdo herë. Ne jemi tepër të kënaqur me atë që kemi bërë, atë që po bëjmë, por për atletët nuk është kurrë sa duhet. E kaluara është e kaluara”, vazhdoi Guardiola.

Ai ngriti lëvdata ndaj Klopp, i cili tani po kërkon të thyej një numër rekordesh të vendosura më parë nga City gjatë fushatës së tyre me 100 pikë dy vjet më parë.

“Unë e admiroj atë, mënyrën se si luan ekipi i tij, është një përfitim për futbollin,” shtoi shefi i City. “Është pozitive, përpiqen  të shënojnë gola. Ky lloj menaxheri ndihmon shumë. Ai dëshiron të fitojë, unë dua të fitoj. Dua të kem një marrëdhënie të mirë me të gjithë menaxherët. Ne nuk jemi miq, që rrimë së bashku  çdo ditë, por ju duhet të jepni një shembull të mirë për njerëzit që na shikojnë”, e mbylli deklaratën e tij Guardiola. /Korneri.net

Artikulli paraprakKjo është skuadra e re e Luigi Datome
Artikulli tjetërZyrtare: UEFA njofton datat për sezonin e ri të Ligës së Kampionëve