Ashtu si Xavi Hernandez, edhe Carles Puyol mendon se Pep Guardiola do ta ndryshojë futbollin anglez, edhe pse e pranon se Manchester City është sfida më e madhe e mundshme për ish-trajnerin e tij.

Puyol kaloi katër sezone të jashtëzakonshme nën drejtimin e 45-vjeçarit te Barcelona, duke fituar tri herë titullin kampion në Spanjë dhe dy herë Ligën e Kampionëve (2009, 2011). Pas sukseseve kombëtare të arritura me Bayern-in në Bundesligë, tani Pep po kërkon lavdinë në Premier League, aty ku e ka nisur me 10 fitore radhazi dhe së fundmi barazoi 3-3 në Champions League me Celtic-un dhe humbi 2-0 nga Tottenham. “Kjo është sfida më e madhe për Guardiolën, por mendoj se ai do ta ndryshojë futbollin në Angli.

Shumë njerëz thonë se futbolli është ndryshe në Angli krahasuar me vendet e tjera, por mënyra se si punon Guardiola dhe si u bën presion lojtarëve të tij do ta ndryshojë paksa futbollin atje. Sfida e tij më e madhe është të ndryshojë stilin e drejtpërdrejtë të futbollit.

Tani në Angli futbolli është më i drejtpërdrejtë, me qendërmbrojtës të mëdhenj me trup. Unë s’do të mund të luaja atje, sepse jam shumë i vogël”, – u shpreh së fundmi ish-qendërmbrojtësi. “Guardiola dëshiron që të nisë aksionet nga mbrapa me lojë inteligjente duke nisur nga portieri.

Kjo nuk do të thotë se ai nuk do të luajë me topa të gjatë kundër Manchester United-it, kur ata shënojnë një gol me tri prekje topi, por është i gjithë stili. Ai bazohet te mbajtja e topit dhe të luajturit nga mbrapa. E kam parë shumë shpejt ndikimin e tij në skuadër. Ai po ia del shumë mirë, ka ide shumë të qarta, të cilat përpiqet t’ua transmetojë lojtarëve të tij. Ai është trajneri më i mirë me të cilin kam punuar ndonjëherë dhe jam i kënaqur ta shoh në Angli”, – shtoi Puyol. Sipas ish-kapitenit të Barcelonës, një veti e fortë e gjeniut Pep është se ai i përmirëson lojtarët dhe i motivon për ta bërë këtë, pasi mendon se çdokush mund të bëhet më i mirë. Për shembull, Arjen Robben i ka kaluar të 30-at, por në tre sezonet e tij me këtë trajner gjithnjë theksonte se po përmirësohej.

“Pep u bën shumë presion lojtarëve, por ata ndihen të lirë nën drejtimin e tij. Është e vështirë, por unë e kuptoj futbollin ashtu, e shijoj. Guardiola mendon se të gjithë mund të përmirësohen dhe të luajnë në një nivel më të lartë dhe çdo lojtar përmirësohet me të. Ai gjithashtu i motivon lojtarët për t’u përmirësuar”, – përfundoi ish-kampioni i botës dhe Evropës.

Artikulli paraprakMadhëshore: Kështu niset policia e Kosovës drejt Shkodrës [FOTO]
Artikulli tjetërMomenti magjik që po çmend serbët, shikoni çfarë po ndodh sot në Shkodër [FOTO]