Thyerjet dhe grabitjet në shtëpitë e të famshmëve duket se janë kthyer në një trend të rrezikshëm. Sergio Ramos dhe familja e tij ishin të fundit që e përjetuan këtë, por ata nuk janë të vetmit.

Një nga hajdutët e përfshirë në këtë grabitje ka përshkruar nga arratia mënyrën se si i ka kryer ato. Gazetari Carlos Chilez, i cili intervistoi njeriun në fjalë në podcast për gazetën spanjolle El Español , i referohet atij si Alberto.

“Ne e grabitëm Benzemën me rastin kur ai nuk na kapi. Ne gjithashtu tentuam vjedhjen në shtëpinë e Cristianos në Madeira, por plaçka nuk ishte joshëse”, tha Alberto.

Kreu i bandës Shqipëri-Kosovë, i cili aktualisht është në arrati nga autoritetet, zbuloi gjithashtu se ai hodhi poshtë disa grabitje, madje duke përmendur një futbollist të veçantë që nuk e kishte synuar dhe nuk do ta bënte.

“Kam ndaluar disa herë njerëz që donin të grabisnin shtëpinë e Messit, njerëz që më kërkonin, por nuk mund t’i ndaloj të gjithë… Këtë herë munda dhe jam shumë krenar për këtë. Jo shumë kohë më parë, gati një vit më parë, duket se kishte të tjerë që ofruan, megjithëse nuk ishte shtëpia e tij, ishte e prindërve të tij, familja e Messit. Mesi ishte në Paris në atë moment. Shkova ta shoh sepse e njoh shumë mirë dhe e njoh shumë mirë zonën dhe nuk doja, për respekt për Mesin, nuk e bëra sepse nuk më intereson, pikë”, përfundoi ai.

Alberto, siç quhet ai, thuhet se komandon më shumë se 100 persona që “varen prej tij ose kërkojnë lejen dhe informacionin e tij për të kryer disa vjedhje. Kjo është arsyeja pse ai ka njëfarë kapaciteti për të siguruar që grupet e tjera të mos kryejnë depërtime specifike, përfshirë ato që synojnë të grabisin shtëpinë e Messit.

Artikulli paraprakKthehet Champions League, kryendeshja në San Siro
Artikulli tjetër23 medalje europiane në 10 vite, Kosova është superfuqi në xhudo