Starton nga qyteti kanadez i Vancouver aventura e Kevin Durant me fanellën e Golden State. Pas vetëm tre seancave stërvitore me nënkampionët e NBA, sih qëndra e Oklahomas ishte i pranishëm në miqësoren e parasezonale të Warriors që u mund 97-93 Toronto Raptors. Durant e nisi sfidën që nga minuta e parë bashkë me Curry, Thompson, Green e Pachulia dhe qëndroi në parket për 19 minuta duke regjistruar vetëm 9 pikë. Një ndeshje e çuditshme pasi Steve Kerr nuk preferoi të aktivizonte asnjë titullar gjatë pjesës së dytë, për të kursyer sa më shumë energji në prag të një sezni të gjatë dhe të ngjeshur. Shumë gabime dhe konfuzion për Golden State, ndërsa qyteti i Vancouver ku Durant kaloi 15 vite të karrierës nuk e e kurseu për asnjë moment me vërshëllima të vazhdueshme për largimin e shumëdiskutuar nga City Thunder.

Kjo u reflektua edhe në paraqiutjen e Durant që dështoi në 4 tentativat e para drejt koshit. Të njëjtën formë tregoi edhe Curry, ndërsa i vetmi që arriti të bindte në paraqitjen e parë sezonale të Golden State ishte Clay Thompson. Në krahun tjetër, nota e vetme pozitive e mbrëmjes për kanadezët e Torontos ishte paraqitja pozitive e DeMarre Carroll me 14 pikë personale dhe loja e tij mbrojtëse pasi arriti të bllokonte në pjesën më të madhe sulmet e Golden State. Në përballjen tjetër miqësore, Neë Orleans kaloi 116-102 Dallas. Takimet parasezonale shërbejnë për të përgatitur skuadrat në prag të sezonit të NBA që starton vetëm pas pak javësh.

 

Raporti: Supersport.al

Artikulli paraprakBig match në Olimpico, ndeshje që nuk duhet humbur
Artikulli tjetërFutsall: Argjentina kampione bote