Futbolli evropian është i mbushur me golashënues, të cilët janë në kërkim të Këpucëve të Arta në pesë ligat kryesore evropiane: Premier League, Serie A, Bundesliga, La Liga dhe Ligue 1.

“Goal” ka bërë renditje e top-golashënuesve më të mirë në këto liga deri më tani (9 maj) në sezonin 2021/2022, ndërsa tre më të mirët në secilin kampionat jua sjellim në vijim:

1. Mohamed Salah (Liverpool) – 22 gola

2. Heung-min Son (Tottenham Hotspur) – 20 gola

3. Cristiano Ronaldo (Manchester United) – 18 gola

La Liga

1. Karim Benzema (Real Madrid) – 26 gola

2. Iago Aspas (Celta Vigo) – 17 gola

3. Raul de Tomas (Espanyol) – 15 gola

Serie A

1. Ciro Immobile (Lazio) – 27 gola

2. Dusan Vlahovic (Fiorentina/Juventus) – 23 gola

3. Lautaro Martinez (Inter) – 19 gola

Bundesliga

1. Robert Lewandowski (Bayern Munich) – 34 gola

2. Patrik Schick (Bayer Leverkusen) – 24 gola

3. Erling Haaland (Borussia Dortmund) – 21 gola

Ligue 1

1. Kylian Mbappe (PSG) – 24 gola

2. Wissam Ben Yedder (Monaco) – 21 gola

3. Martin Terrier (Rennes)– 21 gola

© SYRI.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here