Spanja fitoi me rezultatin e thellë 1-7 ndeshjen kualifikuese për Euro 2024 në transfertë ndaj Gjeorgjisë. “Qershia mbi tortë” për iberikasit ishte goli i shënuar nga talenti Lamine Yamal. Ky i fundit ishte autor i debutimit të ëndrrave me fanellën e “La furia Roya”, teksa në moshën 16-vjeçare e 57 ditë shndërrohet në golashënuesin më të ri për kombëtaren e Spanjës.

Por, talenti ende nuk është 100% një lojtar i Spanjës pasi Maroku ende shpreson ta bindë që të përfaqësojë kombëtaren afrikane në të ardhmen. Babai i Yamal është maroken ndërsa e ëma e tij është nga Guinea Ekuatoriale. Në këtë pikë Spanja përfiton nga fakti se Yamal ka lindur në afërsi të Katalonjës, mirëpo 16-vjeçari ka ende të drejtën të përfaqësojë një tjetër kombëtare.

Rregullat e FIFA-s e bëjnë të qartë se një lojtar mund ta ndryshojë kombëtaren deri në momentin kur bën tre prezenca (zyrtare dhe miqësore) me një kombëtare. Ndeshja ndaj Gjeorgjisë ishte vetëm e para për Yamal, teksa Spanja synon ta “djegë” duke e aktivizuar edhe të martën në sfidën ndaj Kroacisë e më pas në ndeshjet e tetorit ndaj Skocisë dhe Norvegjisë.

/Supersport.al

Artikulli paraprakHalaand mendon se e meriton “Topin e Artë”
Artikulli tjetërBlick: 500 euro për një biletë të ndeshjes Kosovë – Zvicër