Terminini i mbajtjes së kësaj ngjarje  me 27 Dhjetor në Dubai për edicionin e 12-të.

Ka shumë italianë në mesin e kandidatëve për 14 kategoritë e çmimeve Globe Soccer Awards, tashmë në edicionin e 12-të, ceremonia e ndarjes së çmimeve të së cilës do të mbahet në Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe, më 27 dhjetor në skenografinë e EXPO 2020, përcjell Korneri.net

Nominimet pasqyrojnë meritat e atyre që kanë fituar tituj evropianë apo të Amerikës së Jugut, si Italia, Argjentina dhe Chelsea, apo turne kombëtarë, si Inter, Manchester City, Atletico Madrid, Bayern Munich, por pritshmëria e madhe është gjithmonë për titullin e lojtarit tëi vitit: Ronaldo, Messi, Lewandowski dhe Mbappé,  por edhe Chiesa, Donnarumma, Jorginho dhe Verratti. Portieri i PSG-së është gjithashtu në garë si portieri më i mirë, Chiellini dhe Bonucci si mbrojtësit më të mirë. Për trajnerin më të mirë të vitit janë 14 kandidatë të shquar, përfshirë Roberto Mancini dhe Antonio Conte.

Lojtari më i mirë i vitit

Azpilicueta, Benzema, Chiesa, De Bruyne, Dias, Donnarumma, Fernandes, Haaland, Jorginho, Kane, Kante, Kimmich, Lewandowski, Lukaku, Marquinhos, Mbappé, Messi, Müller, Neymar, Ronaldo, Salah, Verratti

Kombëtarja më e mirë e vitit

Argjentinë, Brazil, Angli, Francë, Itali, Meksikë, Marok, SHBA

Trajneri më i mirë i vitit

Conte, Cortés, Deschamps, Emery, Flick, Galtier, Guardiola, Hjulmand, Mancini, Scaloni, Simeone, Southgate, Tite, Tuchel

Portieri më i mirë i vitit

Courtois, Donnarumma, Ederson, Maignan, Martínez, Mendy, Navas, Neuer, Oblak

Mbrojtësi më i mirë i vitit

Alexander-Arnold, Azpilicueta, Bonucci, Chiellini, Dias, Marquinhos, Rudiger, Walker

Klubi i vitit për meshkuj

Al Ahly, Al Hilal, Atletico Madrid, Bayern, Chelsea, Flamengo, Inter, Lille, Manchester City, Manchester Utd, Palmeiras, Psg, Pohang Steelers, Ulsan Hyundai, Villarreal.

Klubi i Femrave i Vitit

Barcelona, ​​Bayern, Chelsea, Lyon, Manchester City, Psg, Wolfsburg

Lojtarja më i mirë i vitit

Bonmatí, Bronz, Graham, Kirby, Hermoso, Kerr, Martens, Miedema, Morgan, Putellas, Rapinoe, Renard

Tifozët nga e gjithë bota do të kenë mundësinë të zgjedhin pesë finalistët nga të gjithë kandidatët fillestarë në secilën kategori, përmes votimit publik në vote.globesoccer.com. Votimi nis sot dhe do të jetë i hapur deri më 8 dhjetor. Raundi i dytë i votave do të jetë i hapur nga 9 deri më 17 dhjetor për të zgjedhur fituesit e Çmimeve nga shfaqja e mëparshme e finalistëve, të përzgjedhur edhe një herë nga publiku këtë herë së bashku me një juri ndërkombëtare me trajnerë, drejtorë dhe presidentë klubesh. /Korneri.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here