Cristiano Ronaldo u emërua Futbollisti i Shekullit në Globe Soccer Awards.

Nderimi i madh për lojtarin portugez mund dhe duhej të ishte edhe më i madh, por ai bëri një gjest të mrekullueshëm dhe të pashembullt në zgjedhjet për lojtarin më të mirë në futboll, përcjell Korneri.net

Në fakt, Robert Lewandowski mori çmimin për lojtarin më të mirë të vitit, por gjithashtu duhet të shkonte te Ronaldo, i cili mori shumicën e votave nga tifozët dhe juria eksperte. Sidoqoftë, Ronaldo e mësoi për këtë informacion një ditë para dhënies së çmimit dhe vendosi ta refuzonte çmimin dhe t’ia jepte Lewandowskit. Menaxheri i tij Jorge Mendes tha se nuk ishte e drejtë të merrte çmimin Ronaldo vetëm për shkak të popullaritetit të tij dhe se sulmuesi i Bayern e meritonte atë.

“Unë luaj futboll si profesionist për njëzet vjet dhe duke shënuar gola. Nuk e dija që kishte një rekord tjetër që mund të thyeja. Ëtshtë shumë mirë që kam arritur gjithçka, por asgjë nga ato nuk do të ishte e mundur pa shokët e mi të skuadrave të shkëlqyera për të cilat kam luajtur”, tha Ronaldo në ceremoninë e ndarjes së çmimeve në Dubai. /Korneri.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here