Girona merr fitoren minimale 1-2 në transfertë e Villarreal dhe merr kreun e La Ligas.

Pjesa e parë e kësaj përballjeje u mbyll me porta të paprekura, ndërsa u desh minuta e 49’ që vendasit të zhbllokonin ndeshjen me Parejo që shënoi nga penalltia.

Megjithatë në minutën e 56’ Dovbyk barazoi për miqtë, ndërsa në minutën e 61’ Garcia përmbysi rezultatin. Në fund gjithçka u mbyll me rezultatin 1-2, me Villarreal që pas javës së shtatë të La Liga renditet në vend të 14-të me shtatë pikë, teksa Girona merr kreun me 19 pikë.

Ndërkohë Real Madrid bind me fitoren 2-0 ndaj Las Palmas në “Santiago Bernabeu”. Takimi u zhbllokua në minutën e 45+2’ me Brahim Diaz që gjeti golin e parë që pas rikthimit te Real Madrid dhe u dha avantazhin vendasve.

Në pjesën e dytë u realizua edhe një gol tjetër, me Joselu që dyfishoi avantazhin e Realin dhe njëkohësisht vulosi këtë sfidë. Pas këtij takimi Real Madrid renditet në vend të dytë me 18 pikë, teksa Las Palmas renditet në vend të 17-të me pesë pikë.

Athletic Bilbaoi-Getafe ndajnë pikët në javën e shtatë me takimin që u mbyll me barazimin 2-2.

Pjesa e parë u mbyll me avantazhin e vendasve, pasi Berchiche zhbllokoi sfidën në minutën e 6’. Ndërkohë në minutën e gjashtë të pjesë së dytë ose thënë ndryshe në minutën e 51’ Alvarez barazoi për mysafirët.

Në minutën e 62’ Williams kaloi sërish Bilbaon në avantazh, derisa në minutën e 83’ Latasa barazoi për Getafen. Pas kësaj jave Bilbao renditet në vend të katërt me 14 pikë, teksa Getafe renditet në vend të dhjetë me tetë pikë.

Artikulli paraprakMilan fitoi edhe te Cagliari, shënojnë dy përforcimet e verës
Artikulli tjetërSassuolo ia tregoi vendin Interit në San Siro, shënoi Nedim Bajrami