Argjentina fitoi titullin botëror në futsall, pasi mundi në finale Rusinë me rezultatin 5-4. Dy ekipet luanin për herë të parë në finale dhe ndeshja ishte vërtetë emocinuese me Rusinë që e nisi më mirë duke marrë kryesimin falë brazilinit të natyralizuar, Eder Lima. Përgjigja e Argjentinës ishte e menjëhershme duke barazuar me Vaporakin, ndërsa në minutën e 20-të mori dhe kryesimin falë penalltisë të shndërruar në gol nga ana e Cuzzolinos. Rusia u mbështet sërish te Eder Lima që realizoi dhe golin e 2-2 në fillimin e pjesës së dytë.

Argjentina megjithatë ishte dominuese në këtë pjesë dhe arriti të shkojë në dy gola epërsi falë dy realizimeve të Alan Brandit. Rusia hoqi nga fusha portierin Gustavo për të patur një lojtar më shumë, por Vaporaki dy minuta para fundit shënoi dhe golin e 5-2. Me pak kohë në dispozicion dhe me 3 gola epërsi ndeshja dukej praktikisht e mbyllur por Lyskov dhe Eder Lima arritën të cojnë rezultatin deri në 5-4. Gjithsesi Argjentina rezistoi duke fituar titullin e parë të saj botëror në futbollin e sallës, duke u bërë e treta përfaqësuese që fiton këtë trofe, pas dominimit të Brazilit dhe Spanjës në të kaluarën.

Artikulli paraprakGolden State, starton aventura e Kevin Durant
Artikulli tjetërNiang, mes dy zjarreve: Të zgjedhë Francën ku është lindur, apo Senegalin e origjinës