Abdelhak Nouri e kishte botën në pëllëmbën e tij tre vjet më parë.

Futbollisti i ri më i talentuar i Ajax, i quajtur Iniesta i ri, ishte vetëm 20 vjeç dhe u emërua lojtari më i ri i klubit dhe u promovua në skuadrën e lartë, për të cilën shënoi një gol në debutimin e tij, përcjell Korneri.net

Miqtë më të mirë  De Jong dhe Van de Beek ishin pas tij

Frenkie de Jong dhe Donny van de Beek ishin shokët e skuadrës që nga shkolla e futbollit Ajax dhe miqtë e tij më të mirë, por Apie, siç e quajnë të gjithë Nourie, ishte para tyre.

Në përgatitjet e tij të para si senior më 9 korrik 2017 në Austri, ai luajti kundër Werder dhe u rrëzua gjatë ndeshjes, pas së cilës u transferua me helikopter në spitalin e Innsbruck. Ai ra pa ndjenja për shkak të aritmisë kardiake, dhe ekzaminimet zbuluan se ai kishte pësuar një dëmtim serioz dhe të qëndrueshëm të trurit. Për shkak të mungesës së oksigjenit, organi i tij kryesor është dëmtuar në mënyrë të pakthyeshme. Kjo do të thoshte se ai nuk do ta rimarrë kurrë vetën, e lëre më të luaj futboll në nivelin e lartë për të cilin ishte destinuar.

“Bëhu i fortë, Appie”

Fatkeqësia e rëndë që përjetoi Apie shkaktoi një valë solidariteti, dhembshurie dhe ndihme për të dhe familjen e tij. Mijëra tifozë të Ajax janë mbledhur për ditë të tëra jashtë shtëpisë së familjes Nuri në lagjen Geuzenveld të Amsterdamit.

Sllogani “Bëhu i fortë, Appie” është bërë një simbol i shpresës në mediat sociale, dhe qëndron në hyrje të Muzeut të Klubit Ajax pranë muzeut Johan Cruyyf. Mesazhi përbëhet nga tre fanellat me numrin 34. Shenjtërorja kushtuar tij ishte vendosur disa ditë para se Ajax të luante ndeshjen e parë në Ligën e Kampionëve kundër Nice,  pas fatkeqësisë së Nourie.

Skenat më emocionuese në historinë e pasur të skuadrës nga Amsterdami

Ndeshja u ndalua në minutën e 34, lojtarët dhe tifozët duartrokitën mes lotësh. Të gjithë shokët e skuadrës së Nurit, së bashku me ish futbollistët dhe zyrtarët holandezë, vizituan shtëpinë e Nurit pasi Apie u transportua në Amsterdam, aty ky tifozët ishin akoma pranë shtëpisë së tij.

Ajax ndërpreu kontratën e tij me të dy muaj para skadimit

Ajax e ndërpreu kontratën e tij gati tri vite pasi luajti  atë ndeshje të kobshme  ku më pas ra në gjendje kome dhe mbeti i sëmurë përgjithmonë. Nuri kishte një kontratë deri në fund të qershorit 2020, por në Holandë, kontratat e punës që nuk dëshirojnë të zgjaten, ndërpriten dy muaj para skadimit, përndryshe ato rinovohen automatikisht për një vit tjetër.

Pasi tashmë ai doli nga koma, Ajax i dha një pagë gjatë asaj kohe, por familja e Nourie e paditi klubin. Në qershor 2018, Ajax pranoi se trajtimi mjekësor i Nurit ishte i papërshtatshëm. Drejtori i Përgjithshëm i Ajax, Edwin van der Sar konfirmoi se kardiologët, duke studiuar prova të reja të paraqitura nga familja, zbuluan se kishte kaluar shumë kohë në pastrimin e rrugëve të frymarrjes të Nurit. /Korneri.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here