Në një merkato kaq të pasur dhe të mbushur me lojtarë cilësorë, mund të ketë hapësira edhe për një paradoks. Juventus, për shembull, që ka investuar më shumë se të tjerat, kur kanë mbetur edhe dy javë nga mbyllja e merkatos, është e detyruar të bëjë një sforcim tjetër për të mbuluar boshllëkun që ka lënë Paul Pogba. Ndërkohë, mund të konsiderohet një ekip i kompletuar ai i Inter-it “made in China”, me merkaton e klubit zikaltër që ka kaluar në plan të dytë për shkak të tërmetit të shkaktuar nga largimi i trajnerin Roberto Mancini. Në këto ditë do të bëhen edhe tentativat e fundit për të kapur dy mbretëreshat e merakos italiane. Napoli, Roma dhe Milan, që janë shumë më mbrapa, janë paralajmëruar.

JUVENTUS — Nuk ka dyshime, Juventus ka bërë lëvizjet më të mira. Ka filluar duke i marrë lojtarin më të mirë një rivali direkt për titullin, Pjanic nga Roma, dhe e ka mbyllur duke marrë qendërsulmuesin më të mirë të kampionatit të sezonit të kaluar, Higuain nga Napoli. Në mes kanë ardhur edhe Dani Alves, Benatia dhe Pjanic, plus prenotimi i Berardi-t për vitin e ardhshëm dhe blerja e Mandragora-s. Është i vetmi klub italian që ka shpenzuar sa një “big” europiane, 148 milionë euro, por largimi i Pogba e detyron administratorin e deleguar të bardhezinjve, Beppe Marotta, të vendosë një tjetër qershi mbi tortë. “Zonjës” i mungon vetëm një mesfushor i fortë, i cili mund të mbulojë disa pozicione dhe të mos jetë fantazist, por me eksperiencë ndërkombëtare. Prej javësh torinezët janë vënë në ndjekje të Witsel, teksa ëndrra Matic është bllokuar nga Conte dhe Matuidi mund të jetë një alternativë e minutës së fundit. Ndërkohë, po rritet interesi për interistin Brozovic, por nuk përjashtohet edhe një goditje surprizë.
INTER — Kaosi i gjeneruar nga lamtumira e Mancini-t rrezikon të lërë në hije gjithçka tjetër. Por merkato e parë e pronarëve të rinj kinezë, pavarësisht kushtëzimit nga “fair play”-it financiar, ka qenë e rëndësishme. Shifra të tilla dhe lojtarë të tillë nuk shiheshin që nga kohët e arta të Massimo Moratti-t: 45 milionë euro për Joao Mario dhe 25 për Candreva, kanë mbushur me shpresë tifozët zikaltër. Një tjetër lëvizje e mirë ka qenë edhe marrja me kosto zero e Banega-s dhe ajo e një mbrojtësi krahu si Ansaldi. Çfarë duhet tjetër? Ndoshta një mbrojtës i majtë, por në pritje për të kuptuar vlerën reale të Erkin, De Boer do të donte një mesfushor tjetër (Luiz Gustavo është zgjedhja e parë). Megjithatë, nëse Icardi, Brozovic dhe Handanovic do të qëndrojnë, ky Inter mund të konsiderohet më shumë se i kompletuar. Gjithsesi, duket se drejtuesit zikaltër janë vënë në lëvizje për të bërë një blerje tjetër. Ëndrra e fundit quhet Gabigol. Nëse nuk merret menjëherë, mund të jetë dhurata e De Boer për Krishtlindje.

NAPOLI — Shitja e Higuain ka krijuar një boshllëk të madh që, pothuajse një muaj pas largimit të tij, nuk është mbushur akoma. Milik është një lojtar premtues, Gabbiadini po punon për t’u bërë një qendërsulmues i madh, por tifozët (dhe Sarri) duan diçka tjetër: De Laurentiis po provon të rrisë presionet për Icardi-n, por muri i ngritur nga Inter rreth argjentinasit duket se do të rezistojë. Stoli është përmirësuar me Giaccherini, Zielinski dhe Tonelli, por diferenca e madhe me Juventus-in është rritur gjithashtu. Drejtori sportiv Giuntoli po punon për një ose dy mesfushorë të rinj, zgjedhjet e para janë Rog dhe Diawara, për një mbrojtës të krahut të majtë (objektivi është De Sciglio) dhe për një qendërmbrojtës, duke parë se Tonelli është dëmtuar dhe Koulibaly do të luajë në Kupën e Afrikës.
ROMA — Kjo është vera më e varfër e viteve të fundit. Vështirësitë në bilanc dhe pasiguria nëse ekipi do të marrë pjesë ose jo në edicionin e ardhshëm të Champions League kanë detyruar Roma-n që të mendojë për të shitur para se për të blerë. Edhe këtu vlen i njëjti diskutim i bërë për Napoli-n: Pjanic ka qenë një humbje e madhe, dhe nuk është zëvendësuar akoma. Mbrojtja është rindërtuar: Mario Rui (menjëherë i dëmtuar), më pas Fazio, Juan Jesus dhe Vermaelen duket se janë elementët e duhur, me kusht që të mos ketë surpriza në lidhje me Manolas. Për sa i takon krahëve të mbrojtjes, Sabatini ka siguruar Bruno Peres nga Torino për 15 milionë euro dhe në kohë për ta aktivizuar në Champions. Në sulm nuk duhet shumë punë, Spaletti ka shumë alternativa cilësore. Por blerja e një lojtari si Borja Valero mund të rrisë ndjeshëm cilësinë e mesfushës dhe t’i japë një ritëm tjetër sulmit. Ai është ëndrra e madhe.

MILAN — Vangioni me parametra zero, Lapadula i rrëmbyer nga duart e Genoa-s dhe Gustavo Gomez, i cili do të debutojë në futbollin europian. Këto kanë qenë lëvizjet e Milan, i paralizuar për një verë të tërë për shkak të shitjes së klubit dhe nga një strategji vetëfinancimi e bllokuar nga refuzimet e Bacca. Një merkato fantazmë, e kushtëzuar, që Milan po provon ta shkundë në dy javët e fundit të merkatos ku pritet të vijë sakrifica e fundit e Berlusconi-t: rreth 15 milionë euro për t’i investuar te Bentancur. Përforcimi në mesfushë është objektivi kryesor i kuqezinjve, por një qendërmbrojtës tjetër dhe një qendërsulmues (Pavoletti) mund ta bëjnë këtë Milan akoma më kompetitiv.

Artikulli paraprakLiverpool refuzon 40 mln euro…
Artikulli tjetërSigal Prishtina përforcohet sërish