Kur duhej të ishte ndeshja model dhe “fair play” për opinionin sportiv, miqësorja në basketbollin e meshkujve mes Shqipërisë dhe Kosovës u mbyll në mënyrën më të turpshme të mundshme. Mbrëmja e djeshme, në sallën e lojërave me dorë “Feti Borova” u përfshi në një skandal, ku për pak sa nuk degjeneroi në përplasje mes lojtarëve.

shqiperi kosova basketboll sherr6

 Shkak për këtë situatë aspak të denjë për ata pak dëshmitarë ishte basketbollisti i kombëtares kosovare, Dardan Berisha, i cili godet amerikanin e natyralizuar Mike Moser në një lojë pa top. Ndërkombëtari Gilbert Hoxha akordon teknikë përjashtimi me qëllim për të evituar ndonjë episod tjetër të pakëndshëm në vazhdim. Por kjo bëri që Berisha të humbasë kontrollin e duke mos kursyer asgjë si fjalorin fyes, por edhe shkatërrimin e stolave e çfarëdo që i dilte përpara.

NDESHJA

Miqësorja e parë mes dy kombëtareve ishte planifikuar si ndeshje kontrolli për trajnerin Antonis Konstantinides në prag të paraeliminatoreve të kampionatit botëror 2019 që ngrenë siparin më 2 gusht ndaj Austrisë pikërisht në sallën “Feti Borova”. Në një minorancë tifozësh, mes tyre edhe dhjetëra kosovarë, më tepër të familjarë të lojtarëve pas vendimit absurd për ta luajtur me dyer të mbyllura, ndeshja luhet mes rivalitetit.

shqiperi kosova basketboll sherr5

Në fakt ka një kundërshtar të përbashkët për të dy kampet: temperaturat e larta në sallën sportive ku vetëm sport nuk mund të luhet. Kosovarët janë më superiorë dhe e mbyllin periodën e parë në favorin e tyre me diferencë pikësh 23-14. Në periodën e radhës kuqezinjtë rigjejnë forcat për të rivalizuar, gjithsesi Kosova është nën administrim të avantazhit.

Pak minuta nga fundi i kësaj periode, kur vihej re një grintë mes lojtarëve, vjen episodi që do të përmbyste gjithçka në këtë mbrëmje për keq. Berisha merr teknikë përjashtimi. 28-vjeçari nuk pajtohet kurrsesi me vendimin e marrë. I irrituar, ai i kërkon sqarime ndërkombëtarit Gilbert Hoxha dhe gjyqtarit tjetër Marli Kasemi.

shqiperi kosova basketboll sherr4

FYERJET

Ndërsa i drejtohet pankinës, Berisha humb plotësisht qetësinë duke shpërthyer në fyerje raciste ndaj basketbollistit amerikan të natyralizuar së fundmi si kuqezi Majk Mohzer, ndonëse ky i fundit nuk bëri asnjë veprim provokimi. Në këtë moment, lojtarët nga të dyja kampet hyjnë në fushë për të ulur gjakrat.

Berisha e ka mbyllur me miqësoren dhe shfryn dufin me fjalor rruge edhe në prezencë të tifozëve femra. Madje shkelmon ç’të gjejë para. Këto sjellje vandalizmash, që nuk i shkojnë për shtat aspak një profesionisti si ky, nuk i shpëtojnë gjyqtarit Kasemi. I prerë, ai kërkon urgjent ndërhyrjen e rojeve të sigurisë për ta nxjerrë jashtë lojtarin.

shqiperi kosova basketboll sherr2

Prezent është edhe sekretari i përgjithshëm i Federatës Shqiptare të Basketbollit, Korab Llazani, i cili negocion për të mos e thelluar më tej skandalin. Ai i sinjalizon Kasemit se nuk është e nevojshme, por gjyqtari shumë profesionist nuk heq dorë.

“Jo, jo, duhet të dalë jashtë. Ju lutem, roje të sigurisë, nxirreni jashtë”, është urdhri i Kasemit. Të pakët në numër ata i përgjigjen gjyqtarit dhe e shoqërojnë drejt dhomave të zhveshjeve. Ndërsa hyn brenda dhomave në shoqërinë e një pjesëtari të stafit teknik të Kosovës, Berisha rebelohet duke përplasur dyert, ndonëse nuk kanë shumë që janë inauguruar.

shqiperi kosova basketboll sherr1

PROVOKIMI

Sinjalizohet fundi i pjesës së parë. Titullari i kombëtares shqiptare, Franko Bushati, është i pari nga tanët që hyn në dhomat e zhveshjeve dhe i indinjuar shprehet se ‘të njëjtën gjë po bëjnë edhe sot si në miqësoret e fundit’.

Kjo dëgjohet nga një prej kosovarëve i ndodhur pas shpinës së tij dhe për pak sa nuk konfliktohen fizikisht. U desh ndërhyrja e rojeve të sigurisë, por edhe stafeve respektive që situata të mos degjeneronte në përplasje. Në këtë moment, ndërhyn edhe vetë trajneri Konstantinides duke kërkuar sqarime.

shqiperi kosova basketboll sherr

URDHERI

Dëshmitar për atë që ndodhi, sekretari Llazani urdhëron rojet e sigurisë që të boshatisin shkallët. Dhe tifozët një nga një lënë sallën sportive, vendim që has kundërshtinë edhe të atyre miq, por që për rojet e sigurisë nuk ka kompromis. Në pritje të fillimit të pjesës së dytë, përfaqësues nga të dyja kombëtaret kërkojnë rishikimin e pamjeve. Ndryshe nga pjesa e parë, më pas mësohet se ndeshja vijoi normalisht. Përfundimisht, një fundjavë e errët, miqësore që në fakt nuk i shërbeu askujt përveçse la një njollë.

Artikulli paraprakZyrtare: Kompletohet transferimi i Danilo te Man City
Artikulli tjetërMirabeli kundër Galianit: Ne nuk blejmë lojtarë në restorante