Williams zyrtarizon dy pilotët e sezonit të ardhshëm. Do të jetë Lance Stroll pasuesi i brazilianit Felipe Massa i cili në Cmimin e Madh të Italisë, komunikoi tërheqjen e tij nga Formula 1. 18-vjecari i talentuar kanadez do të jetë shok skuadre me finlandezin Valteri Bottas te skuadra angleze. Stroll i lindur në Montreal, ka mbushur 18-vjec, 29 Tetorin e kaluar. Ai shndërrohet kështu në kanadezin e parë që merr pjesë në Formula 1 që pas tërheqjes së të madhit Jacques Villeneuve, i cili pikërisht me Williams-in ka arritur të fitojë titullin Botëror ndërsa është terhequr nga ky sport në vitin 2006-të.  Piloti i ri i Williams vjen nga një familje e pasur sepse është djali i miliarderit Lawrence Stroll i cili ka arkëtuar shumë para me menaxhimin e dy firmave të modës, Tommy Hilfiger dhe Michael Kors.

Paratë më kanë ndihmuar për të mbrritur deri këtu nuk mund ta mohoj dicka të tillë deklaroi 18-vjecari Stroll në konferencën e prezantimit. Por ndryshe nga kanadezi njeriu përgjegjës i skuadrës angleze, Claire Williams bëri me dije se zgjedhja për ti besuar një nga dy makinat e sezonit të ardhshëm, Lance Stroll nuk kishte ishte vetëm një cështje financiare. ” E ka merituar këtë debutim në Formula 1 sepse ai ka bëra gjëra të jashtëzakonshme. Në moshën 17-vjecare ka fituar kampionatin europian të Formula 3, dhe kjo nuk është pak shtoi  në fund Claire Williams.

 

Raporti: Supersport.al

Artikulli paraprakÇfarë shkroi Ancelotti në letrën për Müller-in?
Artikulli tjetërMund të futet në burg!