Lewis Hamilton fitoi Çmimin e Madh të Spanjës, pas një dueli shumë të bukur me Sebastian Vettel.

Piloti britanik i Mercedesit u nis nga vendi i parë, por e humbi pozicionin në kthesën e parë, pasi gjermani i Ferrarit bëri një nisje shumë të mirë. Gjithsesi, Hamilton e rifitoi vendin e tij në pjesën e fundit të garës, duke arritur të ngushtojë diferencën me Vettelin në vetëm 6 pikë në klasifikimin e përgjithshëm të pilotëve.

Në vend të tretë përfundoi Daniel Ricciardo me Red Bull, i cili përfitoi nga braktisja e garës së Kimi Raikkonen (Ferrari) dhe Valteri Bottas (Mercedes)./TCH/.

Artikulli paraprakLajmi i fundit: Dorëzohet Roma, ylli nga Serie A i ka dhënë Milanit “PO” përfundimtare! Ja kur pritet zyrtarizimi….
Artikulli tjetër“Ujku i vjetër” shënoi hat-trick, Feyenoord edhe zyrtarisht kampion i Holandës