Përkundër përpjekjeve të mëdha për të mbajtur sa më shumë gara në kalendarin e këtij viti, Formula 1 duhej të anulonte edhe tre gara të tjera.

Nga kalendari i këtij viti u desht të largoheshin çmimet  për Grand Prix të Azerbajxhanit, Grand Prix të Singaporit dhe Grand Prix të Japonisë, përcjell Korneri.net

Gara në pistën e famshme në Suzuki u anulua për shkak të një ndalimi të ri udhëtimi në Japoni, dhe dy të tjerat sepse janë gara qyteti, dhe situata aktuale nuk lejon ndërtimin e pistave në rrugët e qytetit të Bakut dhe Singaporit.

F1 tashmë ka anuluar garat në Australi dhe Monte Carlo, dhe ende po përpiqet të gjejë data ose vendndodhje të reja për pjesën tjetër. Orari origjinal përmbante 22 gara, dhe deri më tani do të kishte 10 gara veç të përfunduara nëse bota nuk do të ishte goditur nga pandemia e koronavirusit. Udhëheqësia e Formula 1 ende beson se ata do të jenë në gjendje të zhvillojnë 15 deri në 18 gara sivjet.

Deri më tani, tetë garat janë shpallur zyrtarisht se do të mbahen në Evropë, duke filluar me dy në Austri në 5 dhe 12 korrik. /Korneri.net

Artikulli paraprakAllegri i vetëofrohet skuadrës italiane, e konfirmon presidenti: Kishim një takim së bashku, e do shumë qytetin
Artikulli tjetër“Sterling dhe De Bruyne, po të duan, i bashkohen Realit”