El Clasico i parë sezonal zhvillohet në Camp Nou, ku Barcelona dhe Real Madrid përballen për trofeune parë atë të Superkupës së Spanjës. Forma e rivalëve më të mëdhenjë në futbollit botëror është mjaftë e mirë, dhe sikurse në të kaluarën edhe sonte pritet një ndeshje spektakolare.
Formacionet zyrtare janë këto:

BARCELONA
1 Marc-André ter Stegen
23 Samuel Umtiti
3 Gerard Piqué
18 Jordi Alba
22 Aleix Vidal
5 Sergio Busquets
8 Andrés Iniesta
4 Ivan Rakitic
9 Luis Suárez
16 Gerard Deulofeu
10 Lionel Messi

REAL MADRID
1 Keylor Navas
4 Sergio Ramos
5 Raphaël Varane
14 Casemiro
12 Marcelo
2 Daniel Carvajal
22 Isco
8 Toni Kroos
23 Mateo Kovacic
11 Gareth Bale
9 Karim Benzema

Artikulli paraprakHat-trick i Falcao, Monaco shkeli në udhëtim Dijon
Artikulli tjetërLazio fitoi me meritë Superkupën e Italisë, minutat finale për “Infarkt”