Siç raporton ilcorrieredellosport.it, sipërmarrësi nga Foggia, pas dy takimeve të muajve të fundit në Angli, në këto orë ka dorëzuar një ofertë zyrtare te Friedkins për blerjen e klubit Giallorossi për 850 milionë euro.

Raffaello Follieri nuk është kreu i ndonjë konsorciumi apo subjekti arab, ai drejton i vetëm dhe ka propozuar një ofertë zyrtare për klubin duke përjashtuar stadiumin e ri të Romës në Pietralata. Një përgjigje zyrtare nga familja Friedkin pritet në orët në vijim, përcjell Korneri.net

Por, kush është Folleri

Bizneset e Follierit janë metale të rralla dhe energji të rinovueshme. Gazeta financiare mbledh disa deklarata nga sipërmarrësi. “Unë nuk jam në Itali për të blerë fusha futbolli, por për të shitur lëndët e para më të çmuara dhe strategjike për revolucionin industrial të epokës dixhitale, tokat e rralla”. Kjo është, metalet që janë thelbësore për teknologjitë e reja dhe përdoren për magnet, sensorë dhe konvertues, të cilat nga ana tjetër janë të domosdoshme për prodhimin e teknologjive të gjelbra si era, dielli dhe energjia elektrike. Por edhe për industrinë e hapësirës ajrore dhe ushtarake”. Aktualisht Follieri krenohet me kontrata të së ardhmes për 315 miliardë euro për qindra ton materiale të rralla. Kjo është një e dhjeta e totalit në botë, thotë ai. /Korneri.net

Artikulli paraprakNjë kthesë e paparë të një transferimi historik në Premier League që dështoi? Liverpool dhe Klopp të tronditur
Artikulli tjetërFormacionet zyrtare: Burnley-Man.City