Superliga mbeti pa gjysmën e klubeve, por u larguan edhe dy gjigantët italian pas orës 01.00.

“Ne jemi duke përgatitur një model të ri të konkurrencës, le të vazhdojmë” Gjashtë klubet e mbetura të Superligës së futbollit thanë gjatë natës se do të vazhdonin me organizimin e planifikuar të garave të ekipeve të pasura, pavarësisht nga performanca e gjashtë klubeve angleze, përcjell Korneri.net

“Pavarësisht nga njoftimi për dorëheqjet e klubeve angleze, të cilat ata u detyruan të bënin nën presionin e ushtruar mbi ta, ne jemi të bindur se propozimi ynë është plotësisht në përputhje me ligjin dhe rregulloret e BE, e cila u konfirmua sot me një vendim gjykate (në Madrid) duke mbrojtur Superligën. “, thuhet në një deklaratë të përbashkët të Real Madrid, Atletico, Barcelona, Juventus, Milan dhe Inter, por me dy të fundit që zyrtarisht u larguan nga Super League pas mesnatës.

“Duke pasur parasysh situatën aktuale, ne do të shqyrtojmë hapat më adekuat për të rimodeluar këtë projekt tonë, gjithmonë duke mbajtur parasysh qëllimin për t’i ofruar tifozëve përvojën më të mirë të mundshme dhe duke theksuar pagesat e solidaritetit për të gjithë komunitetin e futbollit,” shtuan ata në një deklaratë.

Të martën në mbrëmje, klubet angleze Manchester City, Manchester United, Arsenal, Liverpool, Tottenham dhe Chelsea njoftuan se po tërhiqen nga Super League, një projekt i shpallur publikisht të Dielën, siç thuhet jo vetëm nga presioni i tifozëve, por që UEFA u ka dhënë para të majme.

Dymbëdhjetë klube të pasura evropiane kanë njoftuar krijimin e kampionatit të tyre me 20 klube “i cili do të fillojë sa më shpejt të jetë e mundur”. Njoftimi provokoi kundërshtimin e organizatave ombrellë evropiane dhe botërore Uefa dhe Fifa. Uefa më pas prezantoi një format të ri të Champions League nga 2024, i cili do të shkonte krah për krah me klube më të pasura, por që nuk është aq radikal sa Super League.

“Super League e Evropës është e bindur që status quo-ja aktuale në futbollin evropian duhet të ndryshojë. Ne po propozojmë një konkurs të ri evropian sepse sistemi ekzistues nuk po funksionon”, tha Super League, presidenti i së cilës është Florentino Perez, bosi i Real Madridit. “Qëllimi i propozimit tonë është të lejojë që sporti të evoluojë në një mënyrë që gjeneron të ardhura dhe stabilitet për të gjithë piramidën e futbollit, duke ndihmuar kështu të kapërcejmë vështirësitë financiare me të cilat përballet i gjithë komuniteti i futbollit për shkak të pandemisë së koronavirusit. Ne gjithashtu do të përcaktonim pagesa solidariteti , dukshëm më e lartë, për të gjithë futbollistët. ”, thuhet në deklaratë.

Njoftimi u bë pas një takimi me video konferencë të gjashtë klubeve të mbetura, dhe pas paraqitjes së klubeve angleze, por Milan dhe Inter më pas u tërhoqën. /Korneri.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here