Me lojën që e luajti kundër Real Sociedad në shtëpi, Barcelona ka pak gjasa të kërkojë më shumë në El Clasico pas një jave në Santiago Bernabeu.
Blaugranët shënuan fitore 3:2, por hasi në telashe të mëdha ndaj një kundërshtari të fortë, por më të dobët se Real Madridi, andaj nëse nuk ndryshohet diçka deri atëherë, kjo Barcelonë do ta dorëzoj titullin tek rival ii përjetshëm.

Lionel Messi e nisi serinë e golave pas një gjuajtje të bukur të distanca, ndërsa i njëti me golin e tij të 29 sezonal e dyfishoi epërsinë e cila u shkru katyër minuta më vonë kur në portën e vet shënoi Samuel Umtiti.
Emocionet nuk përfundojnë me kaq në pjesën e parë sepse fillimisht Francisco Alcaser e më pas edhe Xabier Prieto shënuan për rezultatin final, dhe ishte e çuditshme sesi një ndeshje si kjo të mos dhuroi gola në pjesën e dytë.

Artikulli paraprakBashkimi pa asnjë problem fitoi në “Minatori”
Artikulli tjetërNapoli shkeli edhe Udinesen