Debutim fantastik i Roberto Firminos (hat-trick) në Ligën Saudite në ndeshjen hapëse të sezonit të ri, me Al Ahlin që triumfoi 3-1 përballë Al Hazm, këtë të premte.

Ish-sulmuesi i Liverpoolit, që mban shiritin e kapitenit tek Al Ahli, entuziazmoi të pranishmit në stadiumin “Princi Abdullah Al Faisal” fillimisht me një goditje me kokë afër shtyllës në minutën e gjashtë.

Më pas realizoi të dytin me një goditje të lehtë pranë vijës fatale, pak minuta më vonë. Goli i dytë i Firminos në ndeshje u ndihmua nga dy nënshkrime të tjera të verës. Allan Saint-Maximin vrapoi fuqishëm me topin, përpara se të jepte një pasim të gjerë për Riyad Mahrez, krosimi i ulët i të cilit gjeti Firminon.

Një tjetër brazilian, Vina, shkurtoi diferencën në 2-1 në fillim të pjesës së dytë, por kjo ishte nata e Firminos.

Ish-anëtari i Liverpoolit, realizoi të tretin në të 72-tën, duke vulosur shifrat në 3-1. Franck Kessie dhe Edouard Mendy gjithashtu bënë debutimin e tyre për Al-Ahli gjatë ndeshjes së të premtes.

Artikulli paraprakMan.City e nisi dhe e mbylli “treningun” e parë pozitivisht
Artikulli tjetërZYRTARE: Basketbollisti më perspektiv prishtinas dhe i Kosovës, Jon Ismajli te Sigal Prishtina