Rahoveci është gjysmëfinalisti i parë i Kupës së Kosovës në basketoll, ndeshje që po zhvillohen në Therandë.

“Vreshtarët”, mposhtën në një ndeshje mjaft të vështirë skuadrën e dytë të Prishtinës, Kerasanin me rezultat 81:74.

Pjesa e parë në tërsi i takoi prishtinasëve. “Bardhekaltërit”, etapën e parë të takimit e mbyllën me +11 pikë, 30:41.

Skuadra e Bujar Locit, shpërtheu gjatë pjesës së dytë duke arritur fillimisht të barazoi rezultatin e në fund të shkëputet me +7 pikë, që në fund ishte edhe rezultati final 81:74.

Arian Qallaku ishte më meritori në këtë fitore me double-double, 17 pikë e 13 kërcime, teska ish basketbollisti tjetër i Pejës, Arti Hajdari kontriboi me 15 sosh.

Te prishtinasit u dallua Rinor Ahmeti me 32 pikë.

Rahoveci pret në gjysëm finale fituesin e ndeshjës, Trepça – Bashkimi.

Artikulli paraprakKEDS i’a terron Rahovecit e Kerasanit (FOTO)
Artikulli tjetërKupa e Italisë/ Juventus “cinik”, mposht Atalantën dhe shkon në finale