epa05526259 Kosovo supporters react as they watch the FIFA World Cup 2018 Group I qualifying soccer match Finland vs Kosovo, in Pristina, Kosovo, 05 September 2016. Kosovo's team was added to the group I after the draw, after becoming a new FIFA member in May 2016. EPA/VALDRIN XHEMAJ

Derisa festa e kosovare ishte e madhe në tërë Kosovën edhe pse më shumë nëpër lokale pasi ende më shumë mendojnë të dalin nëpër rrugët e qytetit me klubet “palidhje” të huaja, mbrëmë barazimine  Kosovës në Findalndë ndoshta nuk kanë mundur edhe gëzojnë më shumë pasi po e arsyetojmë me shiun që ran ë vendin tonë, por as ky nuk mund të jetë arsye që së paku të dalin nëpër rrygët e qytetit me makina.

Gjithsesi, ajo mbetet në ndërgjegjet e tyre, kur sa i përket trajnerit të Finlades, Hans Backe, i mbeti i befasur me prezantimin e Kosovës në kë ndeshje. Në konferencën për shtyp, Backe tha se jam befasuar me lojën e kundërshtarit tonë.

“Të jam i sinqertë, nuk e kam pritur këtë ndeshje kaq të ëvshtirë. Kam menduar se do ta kemi shumë më të lehtë. E di se është deklaratë e rëndë. Ishin shumë të lëvizshëm dhe të gjallë për 90 të gjithë 90 minutat e zhvilluara. Luajtën me zemër dhe është një skuadër e fortë. Më befasuan, mirëpo tash së paku na hapën sytë para dy ndeshjeve të radhës kundër Kroacisë dhe Islandës” tha Backe.

Barazimi historik dhe pika e parë e fituar ndaj Finladës në kualifikime, ka kënaqur gjithë shqiptarët në tërë botën, sepse gëzimi i tyre u shpreh jashtëzakonisht shumë nëpër rrjetet sociale.

backe

 

Artikulli paraprakPati provokime nga tifozët maqedonas (Video)
Artikulli tjetërUs Open, Murray në çerekfinale, eliminohet V.Williams