Skuadra e Fenerbahçes që për vite me radhë ishte njëra ndër pretendentët kryesorë për titullin e Euroligës, sivjet si duket do të mbetet pa disa nga lojtarët kryesorë.

Klubi famshëm turk, sot ka njoftuar se italiani Luigi Datome zyrtarisht është larguar nga Fenerbahçe, duke e falenderuar për kontributin e deritanishëm në skuadrën nga Stambolli.

”Kontributi i Gigi Datome për ekipin tonë gjatë djersitjes së fanelës për Fenerbahçe nuk ishte i kufizuar në numrat që ai shënoi ose statistikat që ai bëri. Një nga përfaqësuesit më të rëndësishëm të skuadrës sonë të basketbollit ndër vite, që nuk heq dorë kurrë nga personazhi i tij, Gigi ka qenë një nga emrat kryesorë të shpirtit të ekipit tonë të krijuar në dhomën tonë të veshjes dhe i reflektuar edhe në parket.

Datome ka dhënë një kontribut të madh për ekipin tonë në çdo moment dhe në fushën e basketbollit, gjithmonë na ka bërë krenarë me qëndrimin e tij shembullor në fushë dhe jashtë saj. Dhe ka fituar vlerësimin e të gjithë neve për besnikërinë dhe dashurinë e tij ndaj vendit tonë.

Falënderojmë Gigi Datome, i cili ka zënë vendin e tij mes momenteve të paharruara të basketbollit në Fenerbahçe, për kontributet e tij në Klubin tonë dhe i urojmë suksese të pafund në pjesën tjetër të karrierës së tij”, shkruan tutje në njoftimin përshëndetës të klubit turk.

Datome pritet që karrierën e tij, ta vazhdojë tek skuadra italiane, Olimpia Milano. /AsistiOnline.com

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here