MONZA, ITALY - SEPTEMBER 01: Felipe Massa of Brazil and Williams talks to the media in a press conference to announce his retirement from Formula 1 at the end of the 2016 season during previews for the Formula One Grand Prix of Italy at Autodromo di Monza on September 1, 2016 in Monza, Italy. (Photo by Mark Thompson/Getty Images)

Felipe Massa ka njoftuar tërheqjen e tij nga Formula 1 në fund të edicionit.  Piloti brazilian e ka dhënë lajmin në një konferencë shtypi në Monza, aty ku do të zhvillohet gara e radhës e Botërorit.

“Pas 15 vitesh karrierë, këto do të jenë 8 garat e mia të fundit”, tha Massa, dukshëm i emocionuar. Braziliani ka qenë pilot i Sauber, Ferrari dhe Williams. Deri më sot ka zhvilluar 243 Çmime të Mëdha dhe ka fituar 11 herë. Ai në 41 raste  ka arritur të ngjitet në podium.

Në vitin 2008 ishte shumë pranë titullit kampion me Ferrarin, por e humbi kampionatin nga Hamilton në xhiron e fundit të garës së fundit të Botërorit.

 

 

 

Artikulli paraprakTottenham befason të gjithë, i’a “grabit” nga duart Evertonit këtë lojtar
Artikulli tjetërBeckenbauer hetohet për korrupsion