Çmimi i Madh i Malajzisë nis me protagonist pilotin më në formë të momentit: Nico Rosberg.

Gjermani i Mercedesit shënoi kohën më të shpejtë në provat e para të lira (1’35″227), i ndjekur nga shoku i tij i skuadrës, Lewis Hamilton, i cili regjistroi një kohë rreth gjysmë sekonde më të ngadaltë.

Pas bolidëve Mercedes renditen pilotët e Ferrari: Kimi Raikkonen dhe Sebastian Vettel  që ishin  pothuajse një sekondë më të ngadaltë se rivalët gjermanë.

Ndërkohë, Fernando Alonso me McLaren ka lënë pas Max Verstappen dhe Daniel Ricciardo me Red Bull.

provat

Artikulli paraprakKush ka vrapuar më së paku deri më tani? Nuk do ta besoni kush!
Artikulli tjetërKroacia: Të ftuarit për ndeshjen kundër Kosovës