Kampionati Botëror në Formulafilloi me … një finale ngazëllyese për Grand Prix të Austrisë.

Valtteri Bottas fitoi garën emocionuese dhe dramatike, por pas tij ndodhi gjithçka. Një kontakt në mes bolidëve 11 xhiro para fundit nga Albon,  i kushtoi kampionit botëror Lewis Hamilton me  podium, përcjell Korneri.net

Këtë situatë e shfrytëzoi në maksimum piloti i Ferrarit, Charles Leclerc, i cili dy xhiro para fundit e tejkaloi Perezin dhe pas penalizmeve për pilotët si Hamilton apo edhe Norris në xhiron e fundit, Leclerc e mbylli garën i dyti, kurse në podiumin fitues u ngrit edhe pikërisht Lando Norris me McLaren, me Hamilton të katërtin.

Gara ishte shumë interesante nga fillimi e deri në fund, me Mercedes që duket se ka bolidin më të mirë edhe sivjet, por edhe me këmbëngulësin e Leclerc që nuk u dorëzua në asnjë moment duke tejkaluar rivalët e tij në 10 xhirot e fundit dhe duke regjistruar kohën më të shpejtë në shteg, që jep sinjale se Ferrari nuk është keq. /Korneri.net

Artikulli paraprakXavi e vazhdoi kontratën me skuadrën e tij, por e ka në klauzolë e tij të lirohet për Barcelonan
Artikulli tjetërBallkani luan pesë finale të këtij edicioni, shikojeni orarin e tyre serioz deri në fund