Basketbollisti amerikan i Fenerbahce, Epke Udoh, ka fituar epitetin e lojtarit MVP, të ndeshjës finale Fenerbahce- Olympiacos, e fituat para pak qastesh nga skuadra turke me rezultat 81-64, për tu shpallur kampion për herë të parë i europës në histori të basketbollit turk.

Udoh ishte fenomenal sonte sidomos në anën defanzive, ku në momentet kyqe shpërdau bllokada monstruoze basketbollistëve grek. Ai për 36 minuta sa qëndroi në parket shënoi 10 pikë, 9 kërcime, ndërkohë pati dhe 5 bllokada.

Artikulli paraprakFenerbahce edhe zyrtarisht merrë kuroren e basketbollit evropian
Artikulli tjetërInter fitore prestigji në derbin ndaj Lazios