Nuk kishte menyre me te bukur per te nisur kampionati evropian i basketbollit per meshkuj, pasi Finlandezet vendas befasuan nje prej skuadrave me te mira ne Evrope te viteve te fundit, si Franca.

Ne Helsininki Arena, te mbushur plot e per plot, vendasit dhuruan nje spektakel ne parken perballe nje prej favoriteve te ketij edicioni, duke dominuar ne perioden e pare 15-23 ku Salin dhe kotti ishin ata qe spikaten per finlanden.

Ne periudhen e dyte, rikthehen francezet por bllokohen Finlandezet si me magji, te cilet hasin shume veshtiresi per te shenuar. Franca nga -8 arrin te kaloje ne +7 me nje reagim fantastiK. Por gjithsesi ne 2 minutat e fundit vendasit realizojne 5 pike per te reduktuar diferencen e madhe ne vetem 1 pike. 33-32 mbyllen 20 min e para. Pas pushimit finlandezet vijojne aty ku e lane duke zgjatur avantazhin e tyre deri ne 33-40, por ajo qe binte sy ishte rezultati I pjesshem I atyre minutava 14-0. Vincent Collet, trajneri frances e mbledh perseri skuadren dhe ne loje me ne fund shfaqet Fornie dhe de Colo qe fillojne te marrin perdore ekipin dhe bejne qe perioda e trete te mbyllet 53-49. Me te njejtin ritem dhe intensitet pikesh vijojne edhe ne perioden e fundit teksa francezet kryesojne +9, por atehere kur e mendonin te perfunduar ne parket per finlandezet fillon te shkelqeje talenti 20 vjecar, Markanen. Nje rikuperim fenomenal ben qe koha rregullt te mbyllet 72-72. Ne kohen shtese Finlandezet arrin te hapin diferencen ne +4, fale markanen qe ne sezonin e ri do te luaje me Cikago Bulls. Fornier ne sekondat e fundit realizon per 3 pike duke barazuar shifrat ne 84-84, ne total 25 pike per yllin francez qe nuk mjaftojne, sepse ne aksionin e fundit Xhamar Wilson shenon dy te bukura por te vlefshme per fitoren perfundimtare 86-84. Vendasit e nisin mbare me fitore ne Grupin A, ku nga 6 skuadra kualifikohen 4.

Greqia ka arritur te mposht lehtesisht 90-61 Islanden. Pritej shume nga Antetokumbo,9 pike, por ata qe shkelqejne jane Papas, 20 pike, Burunis, qe dominon poshte tabeles, si dhe printezis me 17 pike.

Ne diten e pare te kampionatit evropian, qe zhvillohet ne 4 qytete, Helsinki, Kluzh, Stamboll dhe tel Aviv, moren fitoret e para Sllovenia dhe Gjermania, ndersa Gjeorgjia befasoi nje tjeter gjigand te basket bollit si Lituania duke e thyer me 2 pike.

Slovenia 90 – 81 Poland
Germany 75 – 63 Ukraine
Iceland 61 – 90 Greece
Lithuania 77 – 79 Georgia
France 84 – 86  Finland (Vazhdime)
Italy – Israel

 

Supersport.al

Artikulli paraprakInter nuk bleu mbrojtës, Miranda lëndohet me Brazilin
Artikulli tjetërKrimineli serb paralajmëron Ballist Morinën: Do të q* në burg