E pabesueshme se si  Romain Grosjean, pilot ii skuadrësi Haas, mbijetoi në fillim të garës së Formula 1 në Bahrein.

Në një aksident të tmerrshëm, Grosjean u përplas në barikadat e shtegut. Makina e tij menjëherë mori flakë dhe fluturoi përmes mbrojtëseve, por ai reagoi shpejt  më saktë për pesë sekonda dhe, siç dukej, pa dëmtime të mëdha arriti të dilte nga bolidi që digjej plotësisht, përcjell Korneri.net

Ai u transferua menjëherë në spital me helikopter. Ekipi i tij raportoi se ai pësoi djegie të lehta në krahët, duart e tij dhe pak në këmbë.

“Grosjean është mirë. Ai ka djegie të lehta në krahët dhe duart e tij. Tani po mjekohet, ai është i vetëdijshëm për gjithçka. Duket se është mirë dhe ekipi i shpëtimit ka reaguar shpejt. Drejtuesit dhe FIA ​​bënë një punë të shkëlqyeshme. Ishte e tmerrshme. Ne ishim me fat, në një aksident dhe unë mendoj se ai shpëtoi nga më e keqja, ”tha Guenther Steiner, drejtori i Haas.

Tani vetë Grosjean foli nga spitali:

“Përshëndetje të gjithëve, thjesht dua t’ju them se jam mirë. Në të vërtetë, jam pothuajse mirë. Faleminderit për mesazhet dhe veçanërisht faleminderit stafit nështeg dhe në spital. Shpresoj të jem në gjendje t’ju dërgoj mesazhe së shpejti dhe t’ju tregoj se çfarë po ndodh”.

“Ai u shpëtua duke praktikuar kërcimin nga një makinë”

“Me arsye në fillim të sezonit ekzistojnë ushtrimet që sa shpejt mund të hidhesh nga bolidi. Duhet të jesh në gjendje ta bësh atë në më pak se 10 sekonda. Grosjean ishte me fat që nuk mori lëndime në këmbë në përplasjen me mbrojtësen e shtegut në mënyrë që të mund të vraponte,” tha ish shoferi Jolyon Palmer.

“Ashtë një mrekulli që ai është gjallë”.

“Ashtë një mrekulli e vërtetë ai është gjallë”, tha ish-kampioni i botës Damon Hill, një britanik i cili ishte një shok i ekipit të Ayrton Senna kur braziliani legjendar vdiq më 1994 në San Marino.

“Në mënyrë të pabesueshme, unë nuk kam parë një zjarr si ky në 12 vjet operacion”.

Aksidenti i Grosjean u komentua nga Alan van der Merwe, shoferi i makinës me mjekët që vrapuan për herë të parë për të ndihmuar francezin: “Ishte një befasi e madhe për ne. Në 12 vjet punë nuk kemi parë një zjarr të tillë. Është e pabesueshme që Grosjean arriti të dilte nga bolide për pesë sekonda. Ishte një lehtësim i madh për të parë se ai ishte mirë. “

Gara u ndërpre për një orë e gjysmë derisa të krijoheshin kushtet për vazhdimin. Bolidi theu mbrojtësen e shtegut, kështu që punëtorët  shkatërruan plotësisht atë pjesë të  dhe pritën instalimin e një të reje. /Korneri.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here