Derisa Drita është në pozitë më të vështirë tabelare para derbit të parë të sivjetmë lokal, Drita-Gjilani, kjo nuk do të thotë asgjë pasi të gjithë futbollistët janë shumë të motivuar për 90 minutat e zjarrtë dhe si gjothmonë e konsideruar si  ndeshja më e vlefshme e karrierës.

Kështu e sheh edhe mbrojtësi i Dritës, Erdin Hashani, që nuk e sheh Dritën inferior ndaj rivalit lokal, bile sipas tij Drita do të të fitojë.

Si po shkojnë përgatitjet dhe sa jeni të kënaqur me trajnerin e ri?

Përgaditjet janë duke shkuar mirë, dhe normal që çdo trejner sjell frymë të re ne ekip dhe secili trajner e ka atë filozofin e lojës së tij. Është ende herët me tregu për trajnerin sepse për çdo trajner flasin vetëm rezultatet dhe çdo trajner në një skuadër e mbajnë rezultatet.

A është ky momenti i kthesës së Dritës në rrugë të mbarë nëse e mposhtni Gjilanin?

Kjo ndeshje është shumë me rëndesi për neve po ashtu edhe më shumë rëndesi është për tifozët tanë “Intelektualët”, kështu që ne në këtë pozitë ku jemi nuk është reale sepse ekipi ka shumë kapacitet se sa kaq, por për neve është një motivim më i madh sepse do t’iu kthehemi fitoreve pikërisht kundeër Gilanit dhe t’i harrojmë të gjitha ndeshjet e kaluara.

A besoni në fitore dhe sa përqind jeni të sigurtë?

Normalisht që besojmë në fitore (100%), sepse e ceka edhe më herët që kjo skuadër ka kapacitet për ta mposhtur çdo kundershtarë jo vetëm Gilanin por secilen skuadër,  sepse ne skemi  krizë të lojës por të rezultateve.

Gjilanasit thonë se ju jeni në presion të rezultatit dhe kjo mund t’iu kushtoj shtrennjtë edhe në këtë ndeshje?

E tyre është  mendojnë çka të duan ata, por kthesa vjen për neve që nga ky derbi dhe do të dalim nga ky takim me koken lartë dhe tifozëve tanë të iu japim këtë fitore qe t’iu tregojmë se kush e sundon këtë qytet.

Artikulli paraprakIntervistë ekskluzive me Isa Eminhazirin: “100% do të shënoj në derbi”
Artikulli tjetërOzil ofertë e re dhe numrin 10 në shpinë